البضاعة المزجاة (شرح كتاب الروضة من الكافي)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
البضاعة المزجاة (شرح کتاب الروضة من الکافي)
NUR03651J1.jpg
پدیدآوران

فاضل بخشایشی، جواد (محقق)

کلینی، محمد بن یعقوب (نویسنده)

ابن قاریاغدی، محمد حسین (شارح)

احمدی جلفایی، حمید (محقق)
عنوان‌های دیگر الکافی. الروضه. شرح
ناشر موسسه علمی فرهنگی دار الحديث، سازمان چاپ و نشر
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1388 ش
چاپ 1
شابک978-964-493-329-5
موضوع

احادیث شیعه - قرن 4ق.

کلینی، محمد بن یعقوب، - 329ق. الکافی. روضه - نقد و تفسیر
زبان عربی
تعداد جلد 4
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏129‎‏ ‎‏/‎‏ک‎‏8‎‏ ‎‏ک‎‏2602‎‏2
نورلایب مشاهده


البضاعة المزجاة تألیف محمدحسین بن قارياغدى (م بعد از 1098 ق)، مشتمل بر شرح مبسوطى بر كتاب روضة الكافى مرحوم كلينى، در دو جلد و به زبان عربى با تحقيق آقاى حميد احمدى جلفائى می‌باشد.

ساختار و محتواى كتاب

كتاب با مقدمه‌اى از آقاى مهدى مهريزى دبير كنگره‌ى بين المللى شيخ كلينى آغاز و با مقدمه‌اى از محقق درباره كتاب الروضه و شروح و حواشى آن و شخصيت و زندگانى مؤلف ادامه مييابد. سپس به اصل كتاب با مقدمه‌ى شارح، فهرست موضوعى احاديث روضه و بعد از آن شرح احاديث پرداخته می‌شود.در 209 حديث شرح شده، وى متن آنها را به طور كامل ذكر كرده و عبارت محتاج شرح را در گيومه آورده در مقابل آن شرح را ذكر نموده است.

مؤلف در آغاز، فهرست موضوعى مطالب روضة الكافى را در سى باب ذكر، و در آن به تمام احاديث اشاره نموده است؛ كه موجب آسانى رجوع به احاديث هر باب مى گردد. تأليف جلد اول شرح در 14 محرم 1098 ق، به پایان رسيده است.

شارح در اين كتاب از شرح ملا صالح مازندرانى بسيار استفاده نموده بدون اين كه به اسم وى اشاره‌اى كرده باشد و گا نيز از شروح علامه مجلسى، محقق فيض، محقق استر آبادى و غيره استفاده نموده است.

محقق تهرانى (مصفى المقال، ص150) گفته است كه اين شرح، مشتمل بر مباحثى در فوايد رجالى است. ايشان اين كتاب را با عنوان شرح روضة الكافى و نيز با عنوان رجال الشيخ محمدحسین بن قارياغدى فهرست نموده است.

منابع مقاله

  1. متن و مقدمه كتاب
  2. كتاب شناسى كلينى و كتاب الكافى
  3. الذريعة، ج 13، ص296.