البكاء علی الميت علی ضوء السنة و السيرة

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
البکاء علی المیت علی ضوء السنه و السیره
NUR03711J1.jpg
پدیدآوران مروجی طبسی، محمد جواد (نویسنده)
ناشر مشعر
مکان نشر تهران - ایران
چاپ 1
موضوع

سوگواری‏ها - احادیث

گریه - احادیث

گریه - جنبه‌های مذهبی - اسلام
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏260‎‏ ‎‏/‎‏ط‎‏2‎‏ب‎‏8
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده

البكاء علي الميت، اثر محمدجواد طبسي از تأليفات قرن حاضر در موضوع جواز گريه برای مردگان به زبان عربی مى‌باشد.

گريه بر ميّت موضوعي است كه برای گروهي از مسلمانان مورد شبهه قرار گرفته و آن را بدعتي مخالف با سيره نبوي و صحابه و تابعين پنداشته‌اند كه هيچ نص و روايتي آن را تاييد نمیكند. اين ديدگاه تاثيرات منفي فراواني را بر ارتباطات ميان جامعه اسلامی بر جای گذارده كه در صورت تبيين زوايای پنهان اين مبحث بسیاری از برداشت‌های غلط و مخالف با متون اسلامی در برطرف شدن ذهنيت‌های منفي گذشته مؤثر واقع شود.

كتابچه «البكاء علي الميت علي ضوء السنة و السيرة» اين موضوع را به بحث نشسته و در صفحاتي چند در صدد اثبات مشروعيت گريستن برای مردگان از منظر سنت نبوي و سيره صحابه و تابعين برآمده است.

انگيزه تأليف

اثبات مشروعيت گريه در سنت نبوي و سيره مسلمين می‌باشد.

ساختار

كتابچه با مقدمه‌ای نسبتاً كوتاه امّا فراخور با حجم كتاب آغاز گرديده[۱] و تا پایان شامل چهار فصل گرديده است كه عبارتند از: دلائل جواز گريه بر اموات، شبهه‌های طرح شده از سوي وهابيت در اين موضوع و پاسخ‌های آن، فضيلت گريه بر خاندان پيامبر اكرم(ص) و مواردي از گريه ديگران بر پيامبر اكرم(ص) و اهل‌بيت گرامي او و گريه برای شهدا و صالحين.

گويا مؤلف به حدّي مطالب خود را در ادای مقصود آشكار و رسا تشخيص داده كه كتابچه خود را از هرگونه خلاصه و نتیجیری از مباحث بي نياز دانسته و در ادامه كتاب را با فهرستی از محتويات و مصادر كتاب به پایان رسانده است.

گزارش محتوا

مؤلف، با بيان مختصر سعي بر آن نموده است تا مشروعيت گريه برای مردگان را از منظر روايات نبوي و سيره مسلمين اثبات نمايد.

در اين راستا كتاب را با مقدمه‌ای نسبتاً كوتاه و مطالبی برای آماده سازی ذهن مخاطب برای اهميت طرح موضوع مورد بحث كتاب، آغاز كرده و پس از آن به اصل موضوع وارد مى‌شود.[۲]

به واسطه اهميتي كه اين موضوع در مباحث اسلامی دارد، مؤلف مباحث خود را در چهار فصل جداگانه و هر فصل را با عناوين و موضوعات خاص مطرح كرده است.

فصل اوّل اين كتابچه، از فعل و رفتار پيامبر اكرم(ص) آغاز گرديده و جملاتي از تحريض و تشويق آن حضرت و عدم نهي از كسانی كه اقدام به اين عمل نموده‌اند را، از شواهد مشروعيت اين عمل دانسته است.[۳]

آنگاه از گريه عترت پيامبر اكرم(ص) و سپس صحابه ياد كرده و مواردي را به عنوان مثال ذكر نموده است.

فصل دوّم، كتابچه به شبهات و پاسخ آن‌ها اختصاص يافته است.[۴]

فصل سوّم، درباره فضيلت گريه بر خاندان رسول خدا(ص) می‌باشد.[۵]

فصل چهارم، موارد ديگری از گريه را از صدر اسلام با تكيه بر روايات معتبر نزد اهل سنت شاهد آورده و به اين شكل كتاب را به پایان رسانده است.

اين مجموعه گرچه از سوي مؤلفي شيعي گردآوری شده، اما با توجه به انگيزه‌ای كه در جهت دفع شبهات وهابيت در اين موضوع، مطرح است، به طور كلي روايات طرح شده در اين كتاب با استفاده از منابع روايي معتبر نزد اهل سنت ذكر گرديده است.

نكته قابل توجه در اين كتاب، فصل و عنوان‌بندی و تيترهای مرتبط و متناسب است كه خواننده را به خوبی نسبت به موضوع مورد بحث و سير منطقي آن به خوبی رهنمون میگردد؛ همچنين استناد به روايات معتبر اهل سنت در اثبات موضوعي مورد مناقشه از سوي خود آنها از ویژگیهای برجسته ديگر اين كتابچه می‌باشد.

نسخه شناسی

نسخه حاضر بدون هر گونه مشخصات و شناسنامه‌ای كه بتواند گويای مشخصات چاپ باشد در سلسله مباحثی با عنوان «على مائدة الكتاب و السنة» در قطع جيبي و در 103 صفحه به همراه پاورقیهایی كه از سوي مؤلف بيان شده و به ذكر آدرس روايات پرداخته به چاپ رسيده است.

پانویس


منابع مقاله

متن و مقدمه‌ى كتاب.