البلد الأمين

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
البلد الأمین
NUR01434J1.jpg
پدیدآوران کفعمی، ابراهیم بن علی (نویسنده)
ناشر [بی نا]
مکان نشر [بی جا] -
سال نشر 13 ش
چاپ 1
موضوع

دعاها

زیارت نامه‌ها
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏267‎‏/‎‏63‎‏ ‎‏/‎‏ک‎‏7‎‏ب‎‏8
نورلایب مطالعه و دانلود
کتابخوان مطالعه و دانلود


البلد الأمين نوشته شيخ ابراهیم بن على عاملى كفعمى، صاحب كتاب شريف مصباح كفعمى، متوفاى 905 هجرى، شامل ادعيه و اوراد و زيارات و اعمال السنة.

مؤلف كتاب برادر شيخ شمس‌الدين محمد جبعى عاملى، جد شيخ بهایى است.

كفعمى كتاب شريف «البلد الأمين» را مدت‌ها قبل از مصباح خود تأليف نموده و تمام مطالب مصباح را در بر دارد و علاوه بر آن اضافات فراوانى نيز در آن هست.

ترتيب مطالب

مؤلف در ابتداى كتاب، آدابى از جمله آداب تخلى، آداب نماز و كفن و دفن ميت و...را بيان كرده، سپس آداب نمازهاى يوميه و تعقيبات نماز را بر شمرده است.

ادعيه اوقات مختصه و ادعيه ايام هفته عنوان‌هاى بعدى كتاب است.كفعمى در اين قسمت برای هر روز از ايام هفته چندين دعا و حِرز آورده است.

پس از ايام هفته، شروع به ذكر اعمال و ادعيه ماه‌هاى سال كرده و ابتداى آن را ماه شريف رجب قرار داده است.

كفعمى زيارات متعددى برای پيامبر صلى‌الله‌عليه‌وآله و ائمه عليهم‌السلام ذكر كرده و زيارات ايام مخصوصه را با آداب آن مانند غسل زيارت و...آورده است.

در پایان نيز مناجات‌هاى ائمه و ادعيۀ وارده در مناسبت‌هاى گوناگون مانند دعاى كميل، جوشن كبير، جوشن صغير، دعاى فرج، توسل و...را ذكر نموده.

حسن ختام كتاب شريف البلد الامين دعاى «الأسماء الحسنى»، مروى از پيامبر صلى‌الله‌عليه‌وآله و دعاى تهليل قرآن است.

ترجمه

كتاب البلد الأمين يك بار توسط سيد‌ ‎محمدباقرزوارى اصفهانى و يك بار توسط مولا محمدحسین بن شاه محمد ترجمه شده است.البته چون هر دو ترجمه در عهد صفويه بوده بعضى از صاحبان تراجم احتمال داده‌اند كه هر دو ترجمه يكى باشد و اشتباها به دو نفر نسبت داده شده باشد.

منابع مقاله

شيخ ابراهیم كفعمى(ره) در پایان كتاب خود، بيش از 200 كتاب نام برده كه از مآخذ كتابش مى‌باشند.

شيخ آقا بزرگ در الذريعه نام كتاب‌ها را ذكر كرده و در ذيل همۀ آنها اشاره كرده كه از منابع البلد الأمين هستند.

اشكالات

جاى بسى تأسف است كه در چاپ كنونى كتاب البلد الأمين بسيارى از نكات مهم رعايت نشده، از جمله:

1 - نام كتب منبع، كه كفعمى در پایان كتاب ذكر كرده بود ساقط شده است.

2 - در نسخه اصلى البلد الأمين تمام صحيفۀ سجاديه آمده و كفعمى شرحى در پاورقى كتاب بر آن نوشته است كه متأسفانه در اين چاپ موجود نيست (البته كفعمى كتابى مستقل نيز با نام شرح صحيفه سجاديه دارد كه غير از حواشى البلد الأمين است).

3 - در نسخه اصلى كتاب، كفعمى رسالۀ «دعوات الاسماء في شرح أربعين اسما من اسماء الله» شيخ شهيد سُهروردى را خلاصه كرده و به آخر كتاب اضافه كرده است كه در نسخه حاضر موجود نيست.

4 - علاوه بر موارد بالا، مصنف حواشى فراوانى بر كتاب شريف البلد الأمين داشته كه بنا به نقل الذريعه و اعيان و...بسيار ارزشمند بوده و در نسخه‌هاى آنان موجود بوده است، اما در چاپ حاضر هيچ حاشيه و تعليقه‌اى بر كتاب ديده نمى‌شود؛ و اين جاى تأسف است كه برای كم حجم شدن كتاب و به خيال اين كه كتابى صرفا كتاب دعا است آن همه مطالب ارزنده را به سادگى از دست بدهيم.اميد است كه مؤسسه‌اى متكفل اين مهم شده و كتاب البلد الأمين را از نُسَخ خطى موجود با تمام متعلقات به زيور چاپ بيارايد كه مسلّما اجرى عظيم عند الله خواهد داشت.

چاپ

چاپ حاضر كتاب تنها يك مقدمه در شرح احوالات مؤلف دارد و فهرست مطالب كتاب در پایان آن آمده است.

هيچ گونه تعليقه و پاورقى نيز در كتاب ديده نمى‌شود.سال انتشار و نام انتشارات نيز در نسخۀ موجود ذكر نشده و تنها در پایان مقدمه كتاب آمده: «كتبه احمد النجفى الزنجانى 1382 ه‍»