البيان في أخبار صاحب الزمان(عج)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
البیان في أخبار صاحب الزمان(عج)
NUR12346J1.jpg
پدیدآوران گنجی، محمد بن یوسف (نویسنده)
ناشر دار إحیاء تراث أهل‌البیت علیهم‌السلام
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1362 ش
چاپ 2
زبان عربی
تعداد جلد 1
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


البيان في أخبار صاحب الزمان(عج) تألیف محمد بن يوسف شافعی

نویسنده اين كتاب را به نام محمد بن نصر (م. 656) جانشين خليفه در اربل نوشته چنان كه كتاب كفاية الطالب را نيز به همو تقديم كرده است. گنجى خود مى‌گويد مطالبش را طريق شيعه نقل نمى‌كند بلكه از طريق ديگران نقل مى‌كند تا احتجاج به آن موكدتر باشد. بنابر اين وى از منابع و نوشته‌هاى اهل سنت احاديث را نقل مى‌كند.

محتوا

كتاب در 25 باب تنظيم شده كه باب اول در موضوع خروج امام زمان است. عناوين برخى از ابواب ديگر چنين است: مهدى از فرزندان فاطمه است؛ مهدى از سادات بهشت است؛ سفارش رسول خدا به پيروى از مهدى؛ يارى مهدى توسط اهل مشرق؛ مقدار حكومت مهدى پس از ظهور؛ نماز خواندن عيسى به امامت حضرت مهدى؛ مهدى از فرزندان امام حسین(ع)؛ كرم و بزرگوارى مهدى؛ رد كسانى كه گمان می‌كنند مهدى همان عيسى است؛ كنيه حضرت مهدى و شباهت اخلاق وى به پيامبر؛ قيافه ظاهرى حضرت مهدى؛ زنده بودن حضرت مهدى پس از غيبت تا كنون. همچنين مؤلف درباره زنده بودن حضرت مهدى تا زمان حاضر مفصل به استدلال و ارائه نمونه می‌پردازد.

منابع مقاله

احاديث اين اثر از طريق مشايخ مؤلف نقل شده اما منبع مكتوبى كه از آن بسيار ياد می‌شود كتاب «مناقب المهدى» ابونعيم اصفهانى است. وى به طور معمول به ديگر منابع حديثى اهل سنت نيز مراجعه مى‌كند و آنچه را از مشايخ خود نقل مى‌كند با يافتن در آن کتاب‌ها و آدرس دادن به آنها تقويت مى‌كند. همچنين از صحيح مسلم، مسند احمد، الفردوس ابن شيرويه ديلمى، كشف المخفى في مناقب المهدى مطالبى نقل شده است.