التحفة المرضية من طريق الشاطبية

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
التحفة المرضیة من طریق الشاطبیة
NUR11123J1.jpg
پدیدآوران سالم، محمد ابراهیم محمد (نويسنده)
ناشر دار البيان العربي
مکان نشر قاهره - مصر
سال نشر 1426 ‌‎ق یا 2005 م
چاپ 1
موضوع

شاطبی، قاسم بن فیره، 538 - 590ق.

قرآن - قرائت
زبان عربی
تعداد جلد 2
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏76‎‏ ‎‏/‎‏س‎‏2‎‏ت‎‏3
نورلایب مشاهده

التحفة المرضية من طريق الشاطبية تأليف محمد ابراهيم محمد سالم و به زبان عربى است.اين كتاب دومين اثر از نويسنده در شرح قرائات چندگانه است.اثر اول اين نويسنده با نام «فريدة الدهر» به معرفى و شرح قرائت‌هاى دهگانه مى‌پرداخت و اثر حاضر به شرح و توضيح قرائت‌هاى هفتگانه از طريق «شاطبيه» یا همان «حرز الأمانى و وجه التهاني» قاسم بن فيرة بن خلف بن احمد الشاطبى متوفاى 590ق مى‌پردازد.

ساختار

مطالب كتاب در دو جلد تنظيم شده است.جلد اول مشتمل بر مقدمه‌اى كوتاه در معرفى كتاب و برخى توجيهات ضرورى است.بيان قرائات سبعة از سورة «فاتحة الكتاب»آغاز و به سورۀ «الناس» پايان مى‌يابد.ذيل هريك از آيات مورد بحث(جز در برخى موارد) دو عنوان: «الشرح و التحليل» و «القراءة» وجود دارد.در اكثر موارد، نويسنده پس از بيان آيه مورد نظر و شرح و تحليل آن و نيز بيان قرائت‌هاى مختلف در مورد آن آيه، به بيت يا ابياتى از «قصيده شاطبيه» استشهاد مى‌كند. در انتهاى هر سوره و ابتداى سورۀ بعدى به عنوان «الجمع بين سورتي...» برمى‌خوريم.

در پايان جلد دوم به برخى مسائل مرتبط با ختم قرآن از قبيل آداب ختم، دعاهاى مأثور هنگام ختم قرآن و برخى تحقيقات مهم مرتبط به قرآن كريم پرداخته مى‌شود.

و سرانجام فهرست مطالب هر جلد در انتهاى آن درج شده است.

نسخه‌شناسى

نويسندۀ كتاب آقاى محمد ابراهيم محمد سالم است.اين كتاب در دو جلد در قطع وزيرى با جلد گالينگور نخستين‌بار در سال 1426 ه‍- 2005‌م از سوى انتشارات «دار البيان العربي» الأزهر به چاپ رسيده است.جلد اول و جلد دوم مجموعا داراى 1300 صفحه است.