التحقيق في نفي التحريف عن القرآن الشريف

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
التحقیق في نفي التحریف عن القرآن الشریف
NUR10510J1.jpg
پدیدآوران حسینی میلانی، علی (نویسنده)
ناشر الحقائق
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1429 ‌‎ق
چاپ 5
شابک978-964-2501-40-3
موضوع

قرآن - تحریف

قرآن - دفاعیه‌ها و ردیه‌ها
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏‎‏BP‎‏ ‎‏89‎‏/‎‏2‎‏ ‎‏/‎‏ح‎‏5‎‏ت‎‏3
نورلایب مطالعه و دانلود
کتابخوان مطالعه و دانلود


التحقيق في نفى التحريف عن القرآن الشريف، نوشته سيد‌ ‎على حسینى ميلانى، كتابى است كه به نقد و بررسى شبهه تحريف قرآن كريم در منابع روايى و علمى اهل سنت و شيعه پرداخته و تحريف ناپذيرى قرآن را براساس آيات قرآنى و روايات وارده از معصومين عليهم‌السلام اثبات مى‌كند.

ساختار

كتاب؛ مشتمل بر مقدمه‌اى از مؤلف و دو باب كه هر يك دربر گیرندۀ فصولى چند است، مى‌باشد: الباب الاول: «الشيعة و التحريف» كه فصول ذيل را دربر مى‌گیرد: الفصل الاول: كلمات اعلام الشيعة في نفى التحريف. الفصل الثاني:

ادلة الشيعة على نفى التحريف. الفصل الثالث: احاديث التحريف في كتب الشيعة.

الفصل الرابع: شبهات حول القرآن على ضوء أخبار الشيعة الامامية.

الفصل الخامس: الرواة لأحاديث التحريف من الشيعة.

الباب الثاني: «اهل السنة و التحريف» مشتمل بر فصل‌هاى زير مى‌باشد:

الفصل الاول: احاديث التحريف في كتب اهل السنة. الفصل الثاني: الرواة لاحاديث التحريف من السنة. الفصل الثالث: الاقوال و الآراء في اهل السنة. الفصل الرابع: نقد و تمحيص. الفصل الخامس: مشهوران لا أصل لهما.

اين فصل دو عنوان: الكلام حول الصحيحين و الكلام حول الصحابة را دربر مى‌گیرد.

ايقاظ، خاتمة الباب الثاني، خاتمة الكتاب، فهرست مصادر كتاب و فهرست موضوعات ديگر اجزاء ساختار كتاب را شكل مى‌دهند.

گزارش محتوا

در بخش اول اين كتاب ابتدا گفتار بزرگان شيعه؛ همچون ابن بابويه قمى، شيخ مفيد، شيخ طوسى، شيخ طبرسى، ابن طاووس، علامه حلّى، شيخ بهایى و... را در نفى تحريف يادآورى شده و سپس ادلۀ شيعه دربارۀ عدم وقوع تحريف در قرآن كريم را كه عبارتند از: آياتى از قرآن كريم، احاديث وارده از معصومين عليهم‌السلام، گفتۀ عمر «حسبنا كتاب اللّه»، اجماع، تواتر قرآن، اعجاز قرآن و غيره، يادآور مى‌شود. در فصلى ديگر از كتاب احاديث دال بر وقوع تحريف كه در كتب شيعى فراهم آمده است، مورد نقد قرار مى‌گیرد. در ادامه به نقد و پاسخ‌دهى شبهاتى كه در پرتو برخى احاديث شيعى در مورد تحريف قرآن ايراد شده، پرداخته مى‌شود. سپس راويان احاديث تحريف در منابع شيعى معرفى و جايگاه ايشان از نظر علم رجال و حديث مورد ارزيابى قرار مى‌گیرد.

در بخش دوم كتاب، به بررسى ديدگاه اهل سنت در مورد شبهه تحريف پرداخته شده و احاديث تحريف در منابع سنى و راويان اين احاديث مورد نقد و ارزيابى قرار گرفته است.

همچنين شبهاتى كه از طريق اين‌گونه احاديث ايراد شده، مطرح و بدان‌ها پاسخ داده شده است. سپس به بيان نظرات و ديدگاه‌هاى اهل سنت در مورد موضوع تحريف و احاديث وارد شده، در اين باب پرداخته شده است. نویسنده فصلى ديگر از كتاب را به نقد و بررسى روايات وارده دربارۀ وقوع خطا در قرآن، احاديث وارده در باب جمع و تدوين قرآن و احاديث نقصان قرآن اختصاص داده است.

در آخرين فصل از كتاب هم به نقد و بررسى صحيح بخارى و صحيح مسلم كه از مهم‌ترين منابع روايى اهل سنت‌اند، پرداخته شده است. در اين فصل ديدگاه عالمان سنى دربارۀ دو شخصيت بخارى و مسلم و نيز صحيح مسلم و صحيح بخارى بيان شده و در نهایت دربارۀ عدالت و دانش صحابه مطالبى مطرح شده است.

نسخه‌شناسى

اين كتاب به قلم آقاى سيد‌ ‎على حسینى ميلاني نگاشته شده و در قطع وزيرى با جلد گالينگور در 400 صفحه برای بار سوم در سال 1426 هجرى قمرى، 1384 هجرى شمسى از سوى «مركز الحقائق الاسلامىة» منتشر شده است.

منابع مقاله

متن كتاب.


وابسته‌ها