التعليقة علی المكاسب (لاری)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
التعلیقة علی المکاسب (لاری)
NUR00076J1.jpg
پدیدآوران

مؤسسة المعارف الإسلامیة (محقق)

مؤتمر إحیاء ذکری آیت‌الله المجاهد السید عبدالحسین اللاري، اللجنة العلمیة (محقق)

انصاری، مرتضی بن محمدامین (نویسنده)

لاری، سید عبدالحسین (شارح)
عنوان‌های دیگر المکاسب. شرح
ناشر مؤسسة المعارف الإسلامیة ج: 1
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1418 ‌‎ق
چاپ 1
شابک964-6289-21-5
موضوع

انصاری، مرتضی بن محمد امین، 1214 - 1281ق. المکاسب - نقد و تفسیر

خرید و فروش (فقه)

فقه جعفری - قرن 13ق.

معاملات (فقه)

کسب و کار حرام
زبان عربی
تعداد جلد 2
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏190‎‏/‎‏1‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏8‎‏ ‎‏م‎‏7027
کتابخوان مشاهده


التعليقة علی المكاسب تألیف سيد‌ ‎عبدالحسين لاری (1264-1342 ق) می‌باشد كتاب مكاسب شيخ مرتضى انصارى از ارزشمندترين گنجينه‌هاى فقه اماميه است كه تبحر مؤلف در بيان و مو شكافى مطالب خواننده‌ى آن را به شگفت وامى‌دارد. استحكام و شيوايى عبارات كتاب و قدرت استدلال شيخ اين كتاب را جزء معتبرترين منابع فقهى و مهم‌ترين متون درسى حوزه‌هاى علميه قرار داده و به همين دليل شروح و حواشى متعددى بر اين كتاب نوشته شده است.

حاشيه‌ى مرحوم لارى از حواشى معتبر و دقيقى است كه ضمن تشريح عبارات و بيان ادله‌ى شيخ در هر حكم ديدگاه‌هاى محشى را نيز منعكس مى‌كند. ايشان پس از ذكر عبارت مورد نظر از مكاسب در ابتدا نظر شيخ را به نحو مبسوط و مستدل شرح داده و سپس به طرح ديدگاه خود مى‌پردازند.

مآخذ چاپ موجود

در چاپ موجود در برنامه از سه نسخه‌ى خطى استفاده شده است: دو نسخه از جلد اول شامل مكاسب محرمه و خيارات و يك نسخه از جلد دوم شامل كتاب البيع. در چاپ موجود كتاب خيارات پس از كتاب بيع قرار داده شده و در مواردى كه حواشى طبق ترتيب مكاسب نبوده به محل‌هاى مناسب منتقل شده‌اند.

«التعليقة على المكاسب» توسط كنگره‌ى بزرگداشت آیت‌الله لارى در سال 1418 قمرى در شهر مقدس قم در دو جلد چاپ و منتشر شده است.