التعليقة علی فرائد الأصول (لاری)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
التعليقة علی فرائد الأصول (لاری)
NUR11879J1.jpg
پدیدآوران

مؤسسة المعارف الإسلامیة (محقق)

مؤتمر إحیاء ذکری آیت‌الله المجاهد السید عبدالحسین اللاري، اللجنة العلمیة (محقق)

انصاری، مرتضی بن محمدامین (نویسنده)

لاری، سید عبدالحسین (معلق)
عنوان‌های دیگر فرائد الاصول. شرح
ناشر مؤتمر احياء ذکری آیت‌الله المجاهد السيد‌ ‎عبدالحسين اللاري، اللجنة العلمية ج: 1
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1418 ‌‎ق
چاپ 1
شابک964-6289-24-X
موضوع

اصول فقه شیعه

انصاری، مرتضی بن محمد امین، 1214 - 1281ق. فرائد الاصول ‏-‏ نقد و تفسیر
زبان عربی
تعداد جلد 2
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏159‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏8‎‏ ‎‏ف‎‏4028‎‏ ‎‏1376
نورلایب مطالعه و دانلود
کتابخوان مطالعه و دانلود


التعليقة علی فرائد الأصول، حواشى و نقطه نظرات آیت‌الله سيد‌ ‎عبدالحسين لارى (م1342ق)، بر كتاب «فرائد الاصول»، اثر شيخ مرتضى انصارى (متوفاى 1281ق)، است.

تعليقات حاضر، در دو جلد، به زبان عربى، به‌عنوان جزء هفت و هشت مجموعه آثار كنگره بزرگداشت آیت‌الله لارى، توسط جمعى از محققین، مراحل نشر آن از استنساخ تا چاپ انجام گرفته است.

نگارش ديدگاه‌ها و انديشه‌هاى مؤلف نسبت به نظرات شيخ انصارى و تشريح و توضيح مطالب و مضامين كتاب «فرائد الاصول» و قلمی‌نمودن آموخته‌هاى محضر درس استاد، انگیزه‌اى شده تا با هدف ارائه آنچه در طول ايام و ليالى علم‌آموزى، فراگرفته و به دست آورده است، كتاب حاضر را به رشته تحرير در آورد.

ساختار

در اين كتاب، ابتدا، جملات كتاب «فرائد»، با عنوان «قال المصنف»، قال«الماتن» و «قوله» آمده، سپس تعليقات نویسنده با عنوان «اقول» مطرح شده است. هم‌چنين در حواشى مؤلف، استنادات فراوانى به كتب حديثى، روايى و اصولى شده كه در تحقيق حاضر ارجاعات آن مشخص شده است.

محتواى كتاب حاضر، متن و شرح است و فصل‌بندى مشخصى ندارد، اما فهرست موضوعات كتاب مى‌تواند نشان‌گر مباحث و تفكيك آن از ساير قسمت‌ها باشد.

گزارش محتوا

جلد اول كتاب، با بحث احوال مكلف آغاز و با عناوينى چون ماهيت و لوازم آن، احكام وضعيه، تجرى و مسائل مرتبط با آن، قطع القطاع، مباحث ظن، ظواهر الفاظ، اجماع منقول و حجيت آن، حجيت تواتر منقول، بحث در اخبار، كلام در خبر واحد و حجيت ظن ادامه مى‌يابد.

جلد دوم كتاب، با موضوع ضوابط در قاعده دفع ضرر آغاز مى‌شود، سپس موضوعاتى مانند بحث پيرامون قبح ترجيح مرجوح، نفى عسر و حرج، مراتب امتثال، ظن طريقى مطرح و در انتهاى كتاب، قاعده لا ضرر بررسى مى‌شود.

نمونه‌اى از تعليقه نویسنده:

قوله: «فان حصل له الشك...الخ».

اقول: فان قلت: كان الاولى تقديم القطع و الظن على الشك ليتأخر اقسام الشك و المرجع في كل منها الى محله التفصيلى.

قلت: اختصار اقسام الشك و انحصارها و سهولة ضبطها الاجمالى، قاض بمبادرة الطبع و تسابقه الى تقديم اقسام الشك و بيان المرجع في كل منها على وجه الاجمال و ان كان محل التفصيلى محل آخر وضعا و طبعا او ان تقديم هذا المقدار الاجمالى من اقسامها هنا لاجل توقف بعض تفاصيل العلم الاجمالى و التفصيلى على معرفته و ارتباطه به.

وابسته‌ها