التوبة؛ حقيقتها و شروطها و آثارها

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
التوبة؛ حقیقتها و شروطها و آثارها
NUR05665J1.jpg
پدیدآوران حیدری، کمال (نویسنده)
ناشر دار فراقد
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1384 ش یا 1426 ‌‎ق یا 2005 م
چاپ 2
موضوع

اخلاق اسلامی

توبه (اسلام)
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏225‎‏/‎‏7‎‏ ‎‏/‎‏ح‎‏9‎‏ت‎‏9
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهدهالتوبة حقيقتها و شروطها اثر سيد‌ ‎كمال حيدرى، كتابى است در بيان حقيقت و شروط توبه كه به زبان عربى نوشته شده است.

ساختار

كتاب حاضر شامل يك مقدمه و سه فصل در حقيقت توبه، اركان توبه و شرايط توبه مى‌باشد.

گزارش محتوا

در مقدمه، از فضيلت توبه در آيات و روايات مطالبى بيان شده است.

نویسنده در فصل اول، ضمن تعريف توبه، آن را مختص به دنيا شمرده و قبول آن از طرف خدا براى بنده را، فضل و مرحمتى از جانب خداوند محسوب كرده است.

وى اشاره مى‌كند كه توبه بنده، محفوف به دو توبه از طرف خداوند است، يكى توبه خدا از اين جهت كه توفيق و رحمت هدايتش را شامل بنده‌اش كرده، دوم در اين كه توبه بنده‌اش را مورد قبول و مغفرت خويش قرار داده است.

در اين فصل، حكمت تشريع توبه و آثار مترتب بر گناه، بيان شده است.

در فصل دوم، اركان توبه و شروط آن بيان شده است. نویسنده اركان توبه را سه امر مى‌داند كه شامل ترك عمل، پشيمانى بر گذشته و عزم بر ترك آن در آينده مى‌شود. در ابتداى اين فصل، حديث امیرالمؤمنین(ع) درباره توبه كه شش بخش دارد، ذكر شده است.

شروط كمال توبه، توبه نصوح، شرائط قبول توبه و وجوب فورى بودن آن، از ديگر مطالب اين فصل مى‌باشد. در ادامه، تفاوت بين گناه كبيره و صغيره، اصرار بر گناه، علاج آن و استدراج در گناهان، مورد بحث و بررسى قرار گرفته است.

در فصل سوم، به اقسام توبه و مراتب تائبين پرداخته شده است. اقسام توبه عبارتند از: توبه از تمامى گناهان، توبه از گناهان كبيره و فواحش، توبه به همراه استمرار موقتى و سپس غالب شدن شهوت در بعضى از گناهان، توبه به همراه استقامت بر آن سپس عود به گناه بدون يادآور شدن توبه‌و...

در اين فصل به توبه انبياء و استغفار آن‌ها نيز اشاره شده است.

وضعيت كتاب

در پایان كتاب فهرست آيات، احاديث، مصادر و محتويات كتاب ذكر شده است.

منابع مقاله

مقدمه و متن كتاب.