التوضيح الأنوار بالحجج الواردة لدفع شبه الأعور

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
التوضیح الأنوار بالحجج الواردة لدفع شبه الأعور
NUR01099J1.jpg
پدیدآوران

مرعشی، محمود (زير نظر)

رازی حبلرودی، خضر بن محمد (نویسنده)

رجایی، سید مهدی (محقق)
ناشر مکتبة آیت‌الله المرعشي النجفي(ره)
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1382 ش یا 1424 ‌‎ق یا 2003 م
چاپ 1
شابک964-8179-01-8
موضوع

شیعه - دفاعیه‌ها و ردیه‌ها

واسطی اعور، یوسف بن مخزوم، قرن 7ق. - نقد و تفسیر
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏228‎‏/‎‏4‎‏ ‎‏/‎‏ر‎‏2‎‏ت‎‏9
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


التوضيح الأنور بالحج الواردة لدفع شبه الأعور، تألیف خضر رازى حبلرودى، كتابى است كلامى در موضوع امامت كه به ردّ و ابطال دعاوى شيخ يوسف بن مخزرم المنصورى الواسطى الأعور سنّى ناصبى مى‌پردازد. شيخ يوسف كتاب خود را در حدود سال 700ق در ردّ بر شيعه اماميه نگاشته و مطالب خلاف واقع بسيارى را به ايشان نسبت داده است. نویسنده «التوضيح الانور» ابتدا آن چه را أعور ناصبى در كتاب خود به شيعه نسبت داده، ذكر كرده، سپس با استدلال و برهان و تمسك به روايات و اخبار وارده از پيامبر اكرم(ص) به ردّ دعاوى سخيف او مى‌پردازد.

ساختار

كتاب شامل هشت فصل مى‌باشد.

گزارش محتوا

اولین مدعایى كه أعور ابراز مى‌دارد، اينست كه وى ظهور و بروز فرقه‌اى به نام شيعه را از زمان امام على بن موسى الرضا عليه‌السلام مى‌داند كه مؤلف «التوضيح» به ردّ ادّعاى ناصواب او بر مبناى روايات و حقايق تاريخى مى‌پردازد. وى فرقه ناجيه را فرقۀ شيعه اماميه معرفى نموده و روش ايشان را همان روش و سيرۀ پيامبر اكرم(ص) مى‌داند.

مناقشه در ادلۀ اقامه شده توسط اهل سنت بر امامت ابوبكر، داستان سقيفه، بطلان خلافت عثمان بن عفان، اثبات امامت على بن ابى‌طالب(ع) با استناد به آيات قرآن و روايات وارده از رسول گرامى اسلام(ص)؛ نظير آيه مباهله، حديث منزلت، حديث غدير و...، عصمت على(ع)، ادلۀ ترجيح على(ع) بر ساير صحابه نظير آيه تطهير، آيۀ مودّت، حديث طائر مشوىّ، حديث ليلة المعراج و...، مثالب خلفاء سه‌گانه و غيره از جمله موضوعاتى است كه در اين كتاب بدان‌ها پرداخته شده است.

در اين كتاب همچنين به اختلاف ديدگاه شيعۀ اماميه با پيروان مذهب تسنن در مورد مسائل اصولى‌اى؛ چون جواز رؤيت خداوند، خلق قرآن، جبر و تفويض و مسائل فرعى‌اى؛ چون حلّيت متعة، حليت وطى در دبر، نجاست كافر و... پرداخته شده است. همچنين در اين كتاب به جريان پيدايش مذاهب اربعۀ اهل سنت پرداخته شده و ديدگاه شيخ أعور در اين باره مورد مناقشه قرار گرفته و به برخى دعاوى كذب و خلاف واقع شيخ أعور در مورد شيعه پاسخ گفته شده است.

نسخه شناسى

1-نسخه خطى كتابخانه امام رضا(ع) در مشهد مقدس.

2-نسخۀ خطى كتابخانه آيت‌اللّه مرعشى نجفى در قم.

نسخۀ حاضر در برنامه با استفاده از دو نسخۀ خطى فوق توسط آقاى سيد‌ ‎مهدى رجائى مورد تحقيق و پژوهش قرار گرفته و در قطع وزيرى با جلد گالينگور در 662 صفحه براى بار نخست در سال 1424ق1382/ش توسط انتشارات «كتابخانۀ آیت‌الله مرعشى نجفى» قم، منتشر شده است.

منابع مقاله

1-مقدمه محقق كتاب.

2-مقدمه مؤلف و متن كتاب.