الجامع لابن وهب في الأحکام

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
الجامع لابن وهب في الأحکام‏
NUR59478J1.jpg
پدیدآوران

ابن وهب، عبدالله بن وهب (نويسنده)

عبدالمطلب، رفعت فوزی (محقق)

مزید، علی عبدالباسط (محقق)
ناشر دار الوفاء
مکان نشر مصر - المنصوره
سال نشر مجلد1: 2004م , 1425ق,
شابک977-15-0448-7
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
نورلایب مطالعه و دانلود
کتابخوان مطالعه و دانلود


الجامع لابن وهب في الأحکام، تألیف ابومحمد عبدالله بن وهب بن مسلم مصری (متوفی 197ق) معروف به ابن وهب، فقیه و محدث مالکی مصر است. این اثر، بخشی از کتاب الجامع ابن وهب است که به احادیث و آثار در موضوع احکام پرداخته است. رفعت فوزی عبدالمطلب و علی عبدالباسط مزید تحقیق کتاب را به عهده داشته‌اند.

ساختار

کتاب مشتمل بر مقدمه تحقیق در شرح‌حال و آثار ابن وهب و متن کتاب است. در متن کتاب 500 حدیث و اثر در احکام اشربه، حج، زکات، صلات، نکاح، صوم، صلاة، قسامه، عقول و دیات گردآوری شده است.

گزارش محتوا

این کتاب بخشی از احادیث ابن وهب است که پیش‌ازاین مؤسسه فرانسوی در قاهره کامل آن را در سه جلد با نام «الجامع تفسير القرآن» منتشر کرده بود[۱]‎.

کتاب از دو تن از شاگردان عبدالله بن وهب با نام محمد بن عبدالله بن حکم و بحر بن نصر خولانی روایت شده است[۲]‎. با دقت در اسانید کتاب مشخص می‌شود که تا ابتدای کتاب صوم یعنی احادیث کتب اشربه، حج، زکات، صلاة و نکاح که 274 حدیث و اثر را دربردارد از محمد بن عبدالله بن حکم روایت شده است. باقی احادیث و آثار نیز از بحر بن نصر خولانی روایت شده است[۳]‎.

شمارذاری احادیث، مقابله احادیث با روایات ابن وهب در منابع اهل سنت، تصحیح خطاها از فعالیت‎های محققین اثر بوده است[۴]‎. محقق کتاب از نکات حیرت‌آور را انتساب این جزء از کتاب به مسند یا موطأ یا جامع می‌داند؛ چراکه برخی از احادیث این جزء به مسند ابن وهب و برخی احادیث نیز به جامع و یا موطأ منتسب شده است. محقق معتقد است که به ظن قوی سه کتاب الموطأ و الجامع و المسند یک کتاب هستند[۵]‎.

وضعیت کتاب

در انتهای کتاب فهارس آیات، اطراف روایات، شیوخ ابن وهب، مصادر و مراجع و موضوعات ذکر شده است.

محققین کتاب در پاورقی‌ها، حکم صحت و ضعف احادیث را به‌تفصیل مطرح کرده‌اند.

پانویس

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب.

وابسته‌ها