الجامع لابن وهب في الأحکام

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
الجامع لابن وهب في الأحکام‏
NUR59478J1.jpg
پدیدآوران

ابن وهب، عبد الله بن وهب (نويسنده)

عبدالمطلب، رفعت فوزی (محقق)

مزید، علی عبدالباسط (محقق)
ناشر دار الوفاء
مکان نشر مصر - المنصوره
سال نشر مجلد1: 2004م , 1425ق,
شابک977-15-0448-7
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
نورلایب مشاهده

الجامع لابن وهب في الأحکام، تألیف ابومحمد عبدالله بن وهب بن مسلم مصری (متوفی 197ق) معروف به ابن وهب، فقیه و محدث مالکی مصر است. این اثر، بخشی از کتاب الجامع ابن وهب است که به احادیث و آثار در موضوع احکام پرداخته است. رفعت فوزی عبدالمطلب و علی عبدالباسط مزید تحقیق کتاب را به عهده داشته‌اند.

ساختار

کتاب مشتمل بر مقدمه تحقیق در شرح‎حال و آثار ابن وهب و متن کتاب است. در متن کتاب 500 حدیث و اثر در احکام اشربه، حج، زکات، صلات، نکاح، صوم، صلاة، قسامه، عقول و دیات گردآوری شده است.

گزارش محتوا

این کتاب بخشی از احادیث ابن وهب است که پیش‎ازاین مؤسسه فرانسوی در قاهره کامل آن را در سه جلد با نام «الجامع تفسير القرآن» منتشر کرده بود[۱]‎.

کتاب از دو تن از شاگردان عبدالله بن وهب با نام محمد بن عبدالله بن حکم و بحر بن نصر خولانی روایت شده است[۲]‎. با دقت در اسانید کتاب مشخص می‌شود که تا ابتدای کتاب صوم یعنی احادیث کتب اشربه، حج، زکات، صلاة و نکاح که 274 حدیث و اثر را دربردارد از محمد بن عبدالله بن حکم روایت شده است. باقی احادیث و آثار نیز از بحر بن نصر خولانی روایت شده است[۳]‎.

شماره‌گذاری احادیث، مقابله احادیث با روایات ابن وهب در منابع اهل سنت، تصحیح خطاها از فعالیت‎های محققین اثر بوده است[۴]‎. محقق کتاب از نکات حیرت‎آور را انتساب این جزء از کتاب به مسند یا موطأ یا جامع می‌داند؛ چراکه برخی از احادیث این جزء به مسند ابن وهب و برخی احادیث نیز به جامع و یا موطأ منتسب شده است. محقق معتقد است که به ظن قوی سه کتاب الموطأ و الجامع و المسند یک کتاب هستند[۵]‎.

وضعیت کتاب

در انتهای کتاب فهارس آیات، اطراف روایات، شیوخ ابن وهب، مصادر و مراجع و موضوعات ذکر شده است.

محققین کتاب در پاورقی‌ها، حکم صحت و ضعف احادیث را به‌تفصیل مطرح کرده‌اند.

پانویس

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب.

وابسته‌ها