الجمرات في الماضي و الحاضر

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
الجمرات فی الماضی و الحاضر
NUR00586J1.jpg
پدیدآوران مکارم شیرازی، ناصر (نویسنده)
عنوان‌های دیگر

رمی جمرات در گذشته و حال. عربی

رمی جمرات در گذشته و حال
ناشر مدرسة الإمام علي بن أبي‌طالب علیه‌السلام
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1381 ش
چاپ 3
موضوع

حج

رمی جمرات
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏188‎‏/‎‏8‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏7‎‏ ‎‏ر‎‏8043
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهدهالجمرات في الماضي و الحاضر تأليف آیت‌الله ناصر مكارم شيرازى، به بررسى ابعاد فقهى رمى جمرات و ريشه‌يابى اين واجب الهى در تاريخ حج و كلمات فقها و تحولات صورت‌گرفته در آن مى‌پردازد.

در اين كتاب سعى بر تبيين اقوال فقهى بيش از 50 تن از فقهاى شيعه و اهل سنت درباره رمى جمره و احكام و فروع مترتب بر آن است.

نگارنده كتابى با عنوان «تحقيقى جديد در رمى جمرات» منتشر كرد، سپس همان موضوع را در كتابى با عنوان «رمى جمرات در گذشته و حال» كامل‌ترنمود. كتاب حاضر تعريب همين كتاب است.

انگيزه تأليف

رمى جمرات يكى از دشوارى‌هاى حج در زمان حاضر است چرا كه باعث ازدحام فراوان حجاج در اين مكان مى‌شود. نویسنده براى حل اين مشكل تحقيقات بسيارى در متون روايى، تاريخى و لغوى نموده و تلاش مى‌كند تا مقصود شارع را از جمره مشخص نمايد و معتقد است: جمره ستون نيست بلكه محلى مى‌باشد كه سنگ به سوى آن پرتاب مى‌شود.

ساختار

روش نگارنده در تبيين مطالب روى‌كردى روايى است و سعى دارد روايات و اقوال فقها را در زمينه رمى جمره مورد تجزيه و تحليل قرار دهد.

گزارش محتوا

در ابتداى كتاب نگارنده به تبيين اهميت پرداختن به مسئله رمى جمرات در مناسك حج و مشكلاتى كه براى حجاج در اين زمينه به وجود مى‌آيد پرداخته و سپس تفسيرى از مفهوم جمره از لحاظ لغوى و در اصطلاح شرعى آن ارائه مى‌نمايد و توضيح مى‌دهد كه جمره حقيقت شرعى ندارد و در قبل از اسلام هم به نحوى مرسوم بوده است.در بخش بعدى كتاب، نویسنده اقوال بيش از چهل تن از فقهاى معروف شيعه و اهل تسنن را از پنجاه منبع معتبر فقهى در مورد جمرات و احكام رمى جمره و کیفیت اين كار گردآورى كرده و مفهوم جمرات و محل رمى جمره و اختلاف نظر آنان را در اين زمينه بررسى نموده است.

در اين راستا وى به ديدگاه‌هاى فقهى پنج گروه از فقها پرداخته و با دقت در اقوال آنان چنين نتيجه مى‌گيرد كه درباره جمرات و اينكه جمره چه محلى است و رمى جمره چگونه تحقق مى‌پذيرد، بين علماى شيعه و اهل سنت اختلاف نظرى وجود ندارد و در اين باره احكام و مناسك حج تشابه دارند. در بخش ديگرى از كتاب، نگارنده به بررسى جمرات در روايات اسلامى پرداخته و مفهوم جمرات و پرتاب سنگ‌ريزه به جمره را از روايات استخراج كرده است.

در ادامه نگارنده نظرات نقادان را در مورد فتاواى موجود در باب رمى جمرات مطرح كرده و به برخى از شبهات و سؤالات در اين باره پاسخ داده است.

در اين سؤالات پرسش شده كه آيا جمره زمين خاصى است و يا همان زمين زير ستون‌ها را جمره گويند؟ و اينكه ستون‌ها علامت است يا محل جمره؟ هم‌چنين حكم سنگ‌باران كردن خائنان در عصر جاهليت و آغاز اسلام و جمع‌آورى هفتاد سنگ نيز در خلال اين سؤالات پاسخ داده شده است.

نگارنده از مجموع تحليل‌هاى روايى و سخنان فقهاى شيعه و اهل سنت نتيجه مى‌گيرد كه اصابت سنگ ريزه‌ها به ستون‌ها از لحاظ شرعى لازم نيست و حجاج نبايد از اين جهت خود را به زحمت بيندازند و در پرتاب سنگ كافى است نيت رمى جمره كرده و سنگ را پاى ستون بيندازند به طورى كه سنگ، درون حوضچه زير ستون بيفتد.

در ابتداى كتاب فهرست مندرجات و در پایان آن آدرس منابع مورد استفاده درج شده است.


وابسته‌ها