الجوهر النضيد في شرح فروع التقليد من كتاب العروة الوثقي

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
الجوهر النضید في شرح فروع التقلید من کتاب العروة الوثقی
NUR13721J1.jpg
پدیدآوران

یزدی، محمدکاظم بن عبدالعظیم (نویسنده)

خوانساری، ابوالفضل (نویسنده)
عنوان‌های دیگر العروه الوثقی. برگزیده. شرح
ناشر مکتبة محمدية
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1378 ‌‎ق
موضوع

اجتهاد و تقلید

فقه جعفری - قرن 13ق.

یزدی، محمدکاظم بن عبدالعظیم، 1247؟ - 1338؟ق. العروه الوثقی - نقد و تفسیر
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏‎‏BP‎‏ ‎‏183‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏ی‎‏4‎‏ ‎‏ع‎‏40233‎‏ ‎‏1338
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


الجوهر النضيد في شرح فروع التقليد من كتاب العروة الوثقی، تأليف ابوالفضل نجفى خوانسارى به زبان عربى است. اين كتاب شرح مسائل بخش اجتهاد و تقليد كتاب «العروة الوثقی» است.

ساختار

اين اثر كه مشتمل بر پنجاه مسئله است، بدين ترتيب نگارش شده كه نویسنده، بخش كوتاهى را از كتاب عروه انتخاب كرده و ابتدا اقوال و آراء مختلف را پيرامون آن موضوع ذكر نموده و سپس با كلمه «اقول» به تبيين نظر خود پرداخته است و به همين ترتيب در ذيل هر بخش توضيحات كاملى را ارائه كرده است.

گزارش محتوا

شارح در شرح مسائل مطرح‌شده، به توضيح و تشريح مطالبى از قبيل ملاك وجوب تخييرى عقلى در مسئله «وجوب اجتهاد يا تقليد يا احتياط بر مكلف»، اينكه تقليد در طول اجتهاد است يا در عرض آن، اينكه اجتهاد واجب نفسى كفايى است يا واجب عينى، جواز عمل به احتياط، تحقيق معناى اخبار و انشاء، شقوق احتياط، دلالت سيره بر جواز تقليد، دليل عقلى بر جواز تقليد، استدلال با آيه نفر بر جواز تقليد، بيان حقيقت تقليد و... پرداخته است.

نمونه‌هایى از كار شارح:

 1. در مسئله هشتم كتاب، شارح به بيان حقيقت تقليد توجه مى‌دهد و در اين باره احتمالات زير را مطرح مى‌كند و احتمال اخير را تأييد مى‌نمايد:
  الف) فراگيرى مسائل؛
  ب) التزام عملى به فتواى ديگرى؛
  ج) معنايى وسيع‌تر از اين دو كه حتى شامل صرف گرفتن رساله مجتهد، گرچه مسائل مندرج در آن آموخته نشود نيز مى‌گردد؛
  د) نفس عمل مستند به فتواى مجتهد.
 2. در مسئله بيست و سوم، موضوع «عدالت» با تعبير «ملكه اتيان واجبات» آمده است. حقيقت عدالت بنا بر آنچه بين متأخرين از زمان علامه حلى(ره) مشهور شده است عبارت از ملكه يا حالت يا کیفیت يا هيئت راسخه نفسانى است كه انسان را بر ملازمت تقوا برمى‌انگيزاند. اينكه آيا تقوا تنها با اجتناب از كبائر حاصل مى‌شود يا عدم اصرار بر صغائر نيز لازم است، موضوعى است كه نویسنده به شرح و تفسير آن پرداخته و روايات مختلف، از جمله روايت عبدالعظيم حسنى(ره) را به‌تفصيل مورد بررسى قرار داده است.
  وجوب تقليد از اعلم در صورت امكان، جواز بقاء بر تقليد ميت در صورت مقلد او بودن، بطلان عمل جاهل مقصر، عدم جواز تقليد از غير مجتهد و... از ديگر مسائل مطرح‌شده در كتاب است.

وضعيت كتاب

فهرست مطالب كتاب در انتهاى آن آمده است.

منابع مقاله

مقدمه و متن كتاب.