الحقائق من الصواعق

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
الحقائق من الصواعق
NUR03372J1.jpg
پدیدآوران

محمدی، عبدالله (نویسنده)

رحیمیان، محمدحسین (نویسنده)
ناشر دليل ما
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1382 ش یا 1424 ق
چاپ 1
شابک964-7990-22-7
موضوع

ابن حجر هیتمی، احمد بن محمد، 909 - 974ق. الصواعق المحرقه علی اهل الرافض و الزندقه - نقد و تفسیر

چهارده معصوم - فضایل - احادیث

خاندان نبوت - فضایل

شیعه - دفاعیه‌ها و ردیه‌ها
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏212‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏2‎‏ ‎‏ص‎‏9088‎‏
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


الحقائق من الصواعق، منتخب رواياتى است كه در فضايل اهل‌بيت(ع) در كتاب «الصواعق المحرقة» ابن حجر ذكر شده است. اين اثر، به كوشش عبدالله محمدى و محمدحسین رحيميان انجام گرفته است.

ساختار

كتاب، مشتمل بر يك مدخل و مقدمه و 13 فصل است. هر فصل از كتاب، با عبارت «قال المؤلف» و در برخى موارد با توضيح مختصرى درباره فضايل آن معصوم، آغاز و در ادامه، فضايل آن حضرت ذكر شده است.

گزارش محتوا

در مقدمه كتاب، ابتدا، با استناد به آياتى از قرآن كريم، به نقش بيان فضايل اولیاى الهى و اثر آن در تربيت بشر اشاره شده است. نقش محدثين اهل سنت در بيان فضايل اهل‌بيت(ع)، حائز اهميت است. عبدالرزاق صنعانى، طبرى، طبرانى (صاحب المعجم)، بيهقى، حاكم و ده‌ها محدث ديگر در كتاب‌هایشان باب مستقلى را به فضايل اهل‌بيت(ع) اختصاص داده‌اند. شعرا نيز در اين باره سهم ويژه‌اى را به خود اختصاص داده‌اند.

پس از طرح اين مباحث، به اختصار شخصيت يكى از علماى اهل سنت به نام «ابن حجر» و بناى فكرى او شرح شده است. اين شخصيت متعصّب، كتابى به نام «الصواعق المحرقة» نوشته و با اينكه اعتراف به حقانيت على(ع) دارد، به دفاع از معاوية بن ابى سفيان پرداخته است. او، بدون خشيت از پروردگار، به سبّ و شتم تشيع پرداخته و سعى در اثبات اين نكته دارد كه ائمه اثنا عشر(ع)، انسان‌هایى پاک و منزّه و مشمول عنايت خداوند و رسولش بوده‌اند، اما شیعیان داراى اعتقاداتى تحريف شده بوده و تمامى سخنان آنها بدون استدلال و منطق است.

سپس چهل حديث از فضايل اميرالمؤمنين(ع) را انتخاب و كرامات و كلمات قصار حضرت را ذكر مى‌كند و پس از آن، به بيان فضايل اهل‌بيت(ع) و بقيه ائمه(ع) مى‌پردازد. كلمات و عبارات ابن حجر همراه با تعصّب مفرط و متناقض است كه محقق كتاب، خواننده را به جهت اطلاع بيشتر به فصل اول، باب نهم از فصل دوم، باب يازدهم از فصل اول ذيل آيه هفت و باب دوازدهم كتاب «الصواعق المحرقة» ارجاع مى‌دهد.

مؤلفين كتاب، سپس، بر اين نكته تأكيد مى‌كنند كه بناى ايشان بر ردّ لغويات ابن حجر نيست، بلكه مورد نظر آنها، انتخاب فضايل اميرالمؤمنين(ع) و باقى ائمه(ع) از كتاب «الصواعق المحرقة» است و بارزترين فضايل اهل‌بيت(ع) از كتاب مذكور جمع و به طالبان حق و حقيقت تقديم شده است؛ بدون اينكه متعرض سبّ و شتم و الفاظ مملوّ از كينه و تعصّب نویسنده به پيروان اميرالمؤمنين(ع) شده باشند. ايشان، ردّ اتهامات او را به كتاب «الصوارم المهرقة»، تأليف قاضى نورالله تسترى(ره) ارجاع داده‌اند.

در فصل اول و دوم كتاب، به ترتيب، فضايل اميرالمؤمنين(ع) و امام حسن(ع)، در فصل سوم، فضايل اهل‌بيت(ع)، در فصل چهارم، فضايل فاطمه(س) و حسنين(ع) و در فصول ديگر، به ترتيب، فضايل ساير ائمه(ع) پس از ايشان ذكر شده است.

در مواردى كه مطالب ابن حجر با منابع تاريخى تشيع ناسازگار است، در پاورقى كتاب به اين نكته اشاره شده است؛ به‌عنوان مثال، در ذكر نهضت امام حسین(ع)، علت حركت امام(ع) و نهضت آن حضرت، بر خلاف منابع تاريخى است و لذا به كتاب‌هایى چون ارشاد مفيد، لهوف ابن طاووس و... ارجاع شده است.

ابن حجر، اعتقاد به امام مهدى(عج) را به «رافضه» نسبت داده است كه در كتاب، پس از ذكر عبارت او، به نقل روايات مذكور در منابع اهل سنت، درباره آن حضرت پرداخته شده است.

خوانندگانى كه با زبان عربى ناآشنا هستند، مى‌توانند از ترجمه فارسی اين اثر، با نام «روشن‌گران قرآن» استفاده كنند.

وضعيت كتاب

آدرس روايات از منابع اهل سنت در پاورقى ذكر شده است. در انتهاى اثر، به ترتيب، فهرست آيات، احاديث، اعلام، اشعار، مصادر تحقيق و مطالب كتاب ذكر شده است.

منابع مقاله

مقدمه و متن كتاب.

وابسته‌ها