الحلل السندسية في الأخبار و الآثار الأندلسية

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
الحلل السندسیة فی الأخبار و الآثار الأندلسیة
NUR14174J1.jpg
پدیدآوران ارسلان، شکیب (نویسنده)
ناشر الدار التقدمیة
مکان نشر لبنان -
سال نشر 2008 م
چاپ 1
موضوع

اندلس - تاریخ

اندلس - جغرافیای تاریخی

مسلمانان - اسپانیا - سرگذشت‌نامه
زبان عربی
تعداد جلد 3
کد کنگره
‏DP‎‏ ‎‏103‎‏ ‎‏/‎‏ش‎‏8‎‏ح‎‏8‎‏ ‎‏1387
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


الحلل السندسية في الأخبار و الآثار الأندلسية، تأليف امير شكيب ارسلان، به زبان عربى است و موضوع آن، بيان آثار و اخبار اندلس مى‌باشد.

ساختار

كتاب، در دو جلد تأليف شده است كه ما در مقام معرفى جلد دوم هستيم. جلد دوم، بدون مقدمه مى‌باشد و از ابتداى كتاب، مطالب و مباحث آن آغاز مى‌گردد و هيچ‌گونه باب‌بندى و فصل‌بندى ندارد.


گزارش محتوا

مؤلف، در آغاز، از حكما، فقها و ادباى بزرگوار و سرشناسى از شهر «طليطله»، همچون ابوالقاسم، احمد بن محمد بن داوود تجيبى، متوفى سنه 383 و ابوجعفر، احمد بن سهل بن محسن انصارى مقرى، معروف به ابن حداد، متوفى در سنه 389 و احمد بن محمد بن حسن معافرى، متوفى در سنه 393 و... ياد كرده است.

آن‌گاه، به ذكر شهرهاى مشهور و نواحى مختلف اندلس و علما و دانشمندان منسوب به آن نواحى و شهرها پرداخته است؛ نواحى و شهرهایى همچون «قُشُبْرَة»، «اُقْلِيش»، «قونكة»، «بسيطة»، «شنتجالة» و... و بزرگانى همچون ابوالحسن على بن محمد بن احمد انصارى قشبرى، ابوالعباس احمد بن قاسم مقرى اقليشى، ابواسحاق ابراهیم بن محمد بن خيره قونكى، ابوعثمان سعيد بن سعيد شنتجالى و... سخن گفته است و در لابه‌لاى اين مباحث، از نامه‌هاى سلطنتى كه بين پادشاهان مختلف همچون سلاطين غرناطه و ملوك قشتاله و ملوك ارغوان و... رد و بدل شده است و نيز معرفى آن ملوك و... بحث كرده است.

وضعيت كتاب

فهرست‌هاى زير در پایان كتاب ذكر شده است:

  1. فهرست موضوعات و مطالب؛
  2. فهرست اعلام؛
  3. فهرست اماكن و بلاد.

در جاهاى متعدد كتاب، تصاوير و نقشه‌هایى از شهرهاى مختلف آورده شده است و پایان‌بخش كتاب، جدول خطا و صواب مى‌باشد.

منابع مقاله

مقدمه و متن كتاب.


وابسته‌ها