الخلل في الصلاة (موسوعه جلد 12)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
الخلل في الصلاة
NUR37010J1.jpg
پدیدآوران

مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)- دفتر قم (محقق)

موسوی خمینی، سید روح‌الله (نویسنده)
ناشر مؤسسة تنظیم و نشر آثار الإمام الخمینی(قدس‌سره)
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1392 ش یا 1434 ق
چاپ 3
شابک978-964-335-431-2
موضوع

فقه جعفری - قرن 14

نماز

نماز - شکیات
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏‎‏BP‎‏ ‎‏186‎‏/‎‏8‎‏ ‎‏/‎‏خ‎‏76‎‏ ‎‏خ‎‏8*


الخلل في الصلاة، از آثار فقهى امام خمينى(ره) به زبان عربى است كه توسط مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) تحقيق و منتشر شده است.

مباحث «خلل» جزء مباحثى است كه امام بعد از مباحث بيع و خيارات در نجف اشرف تدريس نمودند و اين تدريس، تا زمان هجرت اجبارى ايشان به پاريس ادامه داشت (ر.ک: مقدمه، ص7).

كتاب‌شناسى اين اثر به‌صورت كامل و جامع در نسخه ديگر آن آمده است، لذا در اينجا فقط به مراحل تحقيق كتاب كه توسط مؤسسه تنظيم و نشر آثار انجام شده بيان مى‌شود:

محقق در تحقيق اين كتاب كه جلد 16 از موسوعه امام خمينى است، نسخه چاپخانه مهر را كه در زمان امام، منتشر شده است، مورد توجه قرار داده است. ايشان در مقايسه اين نسخه و نسخه خطى اختلافات زيادى را پيدا كرده است كه غالب اين اختلافات، لفظى بوده و خدشه‌اى به معناى عبارات وارد نمى‌نموده است.

پاورقى‌هاى كتاب به مستندسازى مطالب متن اختصاص يافته است كه شامل آيات، روايات و اقوال علما مى‌باشد.

تقويم النص، اصلاح متون، پاک‌سازى آن از اشتباهات و ويراستارى از جمله كارهاى ديگرى بوده كه محقق در اين كتاب انجام داده است.

با توجه به اينكه مطالب كتاب زياد و عناوين اندك بوده، يكى از كارهایى كه محقق در اين كتاب انجام داده است اضافه كردن 150 عنوان به كتاب است تا براى مراجعه‌كنندگان، سهولت دسترسى به مطالب كتاب را در پى داشته باشد (ر.ک: همان، ص7 و 8).

در پایان كتاب، فهارس عامه كه شامل آيات، احاديث، اسامى معصومين(ع)، اعلام، كتب موجود در متن، منابع تحقيق و فهرست مطالب كتاب آمده است.

منابع مقاله

مقدمه و متن كتاب.

وابسته‌ها