الدروس شرح الحلقة الثانية (حيدري، كمال)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
الدروس شرح الحلقة الثانیة (حیدری، کمال)
NUR05685J1.jpg
پدیدآوران

حیدری، کمال (شارح)

سالم، علاء (مقرر)
عنوان‌های دیگر دروس فی علم الاصول. برگزیده. شرح
ناشر دار فراقد
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1428 ق
چاپ 1
شابک978-964-2902-29-3
موضوع

اصول فقه شیعه

صدر، محمدباقر، 1931 - 1979م. دروس فی علم الاصول - نقد و تفسیر
زبان عربی
تعداد جلد 4
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏159‎‏/‎‏8‎‏ ‎‏/‎‏ص‎‏4‎‏ ‎‏د‎‏40233‎‏
نورلایب مشاهده

الدروس شرح الحلقه الثانيه (حيدرى)، اثر كمال حيدرى است كه به شرح حلقه دوم از كتاب «الدروس» شهید محمدباقرصدر پرداخته است و طى چهار جزء، به مباحث آن ادامه داده است. اين كتاب، در عصر حاضر و به زبان عربى نوشته شده است.

ساختار

اين شرح، در چهار جزء و به‌صورت غير مزجى تنظيم شده است. شارح، در هر مبحث، نخست، قسمتى از عبارات كتاب «الدروس» را نقل كرده، سپس در زير عنوان «الشرح» به توضيح و بررسى آن پرداخته است.

گزارش محتوا

از جمله امتيازات اين شرح، اين است كه عناوين مهمى براى مطالب كتاب «الدروس» شهيد صدر آورده و سعى شده به‌صورت سليس و روان و با بيانى ساده به توضيح مطالب پرداخته شود. هم‌چنين كوشش شده كه مباحث كتاب از هم مجزا گردد و سؤال و جواب‌ها به‌طور مجزايى ذكر شود كه بحث از دست مطالعه كننده خارج نگردد. در مباحث كليدى و مهم، سعى شده كه به مصادر اصلى آن رجوع داده شود.

هم‌چنين سعى شده به همه اقوال پرداخته نشود و مباحث، با مثال‌هايى فقهى، عجين شود تا مطالعه كننده بهتر مطلب را بفهمد و مطلب را به‌گونه كاربردى دنبال كند. بخشى از شرح، اختصاص داده شده به ارجاع ضماير و اشاره به نكات وارد شده در متن كتاب.

سير بحث، همچون ساير كتب اصولى است كه به مباحث الفاظ و اصول عمليه و غيره پرداخته مى‌شود.

برخى از مباحث كتاب عبارتند از: تعريف علم اصول و فايده آن، احكام شرعى و تقسيمات آن، دلايل شرعى (عقلى و لفظى)، اثبات صدور، اصول عمليه و تعارض دلايل.

وضعيت كتاب

در پایان هر جلد، فهرست مطالب آن ذكر شده است.

منابع مقاله

متن و مقدمه كتاب.