الديباج

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
الدیباج
NUR11829J1.jpg
پدیدآوران

صالح، ابراهیم (محقق)

ختلی، اسحاق بن ابراهیم (نویسنده)
عنوان‌های دیگر کتاب الدیباج
ناشر دار البشائر
مکان نشر دمشق - سوریه
سال نشر 1994 م
چاپ 1
موضوع احادیث اهل سنت - قرن 3ق.
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏120‎‏ ‎‏/‎‏خ‎‏2‎‏د‎‏9
نورلایب مشاهده

كتاب الديباج اثر ابوالقاسم اسحاق بن ابراهيم بن محمد ختلى (متوفى 283ق)، مجموعه‌اى از روايات اهل سنت است كه با تحقيق و تصحيح ابراهيم صالح منتشر شده است.

ساختار

كتاب با مقدمه محقق در اشاره‌اى كوتاه به زندگى‌نامه مؤلف و راويان كتاب وى آغاز شده است. متن روايات نيز در سه جزء بدون دسته‌بندى خاصى ارائه شده است.در آخر كتاب نيز بخشى با عنوان سماعات آمده است. نویسنده به ذكر روايات اكتفا نموده و تحليل و تفسيرى از آن‌ها به دست نداده است.

گزارش محتوا

جزء اول، 146 روايت را در خود جاى داده است. به عنوان مثال در روايتى از هارون بن عبدالله از رسول‌الله(ص) نقل شده كه فرمود: «اگر همسايه كسى گناهى انجام دهد و او از آن نهى نكند، شریک او خواهد بود.»

در جزء دوم، 38 روايت ذكر شده است. به عنوان نمونه در روايت بيستم چنين مى‌خوانيم كه ابا درداء به فرزندش سفارش مى‌كند كه مسجد خانه‌ات باشد چرا كه مسجد خانه متقين است و رسول خدا(ص) فرمود: «كسى كه مسجد خانه او باشد خداوند روح و رحمت و عبور بر صراط به سوى بهشت را براى او تضمين مى‌كند.»

در جزء سوم كتاب نيز 71 روايت ذكر شده است از جمله اينكه در اولين روايت چنين آمده كه در تورات نوشته شده است: «هيچ طعامى حلال نيست مگر اينكه در ابتداى آن نام خدا و در آخرش حمد الهى گفته شود.»

در انتهاى اثر بخش سماعات كتاب كه اسناد رواياتى كه نویسنده شنيده است را در شانزده شماره نقل مى‌كند.

لازم به ذكر است كه روايات كتاب به لحاظ سندى و محتوايى نياز به دقت و تأمل دارد.

وضعيت كتاب

فهرست آيات قرآنى، احاديث نبوى، اشعار، اعلام، اسانيد و اماكن مذكور در متن و مصادر مذكور در پاورقى‌ها به همراه فهرست مطالب در انتهاى كتاب آمده است.

در پاورقى‌ها، به سلسله سند برخى از احاديث، منابع، اختلاف نسخ و توضيح برخى عبارات و كلمات، اشاره شده است.

منابع مقاله

مقدمه و متن كتاب.