الرد علی الوهابية

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
الرد علی الوهابیة
NUR01112J1.jpg
پدیدآوران

بلاغی، محمدجواد (نويسنده)

حکیم، محمد علی (محقق)
ناشر موسسة آل البیت علیهم‌السلام لإحیاء التراث
مکان نشر بیروت - لبنان
سال نشر 1419 ق یا 1998 م
چاپ 1
موضوع وهابیه - دفاعیه‎ها و ردیه‎ها
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏207‎‏/‎‏6‎‏ ‎‏/‎‏ب‎‏8‎‏ر‎‏4
نورلایب مشاهده

الردّ على الوهابية، از جمله آثارى است كه در ردّ شبهات وهابيان توسط علامه محمدجواد بلاغى نگاشته شده است. از بدو ظهور فرقۀ ضالّۀ وهابيت تاكنون دانشمندان اسلامى، عليرغم اختلاف مذهب، در ردّ و ابطال شبهات اين گروه كتاب‌ها و رساله‌هاى فراوانى نگاشته‌اند كه اين رساله از آن جمله است.

ساختار

این اثر دارای پنج فصل می‌باشد.

گزارش محتوا

موضوعات این کتاب:

الفصل الاول: «في توحيد اللّه في العبادة»:

در اين فصل ابتداء به توحيد خداوند در عبادت و پرستش اشاره شده و آياتى از قرآن كريم و رواياتى از پيامبر(ص) به عنوان مشاهد بر اين مهم اقامه گشته است.

سپس در ردّ عقيدۀ وهابيان مبنى بر شرك‌آميز بودن زيارت قبور و تبرک بدان‌ها احاديثى از پيامبر اكرم(ص) نقل شده است.

الفصل الثاني: «في توحيد اللّه سبحانه في الافعال»:

در اين فصل توحيد افعالى خداوند جزء ضروريات دين اسلام برشمرده شد و خداوند يگانه مدبّر عالم خلقت معرفى گرديده و بر اين موضوع به آياتى از قرآن كريم استناد گشته، سپس موضوعات توسّل و استغاثه و شفاعت بالنسبة به انبياء و اولياء الهى مورد بررسى قرار گرفته و بر جواز آنها به احاديثى از پيامبر اكرم(ص) استناد شده است.

الفصل الثالث: «في البناء على القبور»:

در اين فصل ساختن بنايى بر قبور انبياء و بندگان برگزيدۀ خداوند مصداق تعظيم شعائر الهى قلمداد گشته و اين عمل جزء سنت‌هاى حسنه‌اى شمرده شده كه مورد سفارش پيامبر اكرم(ص) است. پس از آن ديدگاه وهابيان مبنى بر حرمت اين امر ابطال گرديده و احاديثى كه ايشان بدان استناد جسته‌اند، مورد نقد و بررسى قرار گرفته است.

الفصل الرابع: «في الصلاة عند القبور و ايقاد السرج عليها»:

در اين فصل موضوع اقامۀ نماز در كنار قبور و برافروختن چراغ در آنجا مورد بررسى واقع شده و ديدگاه وهابى‌ها مبنى بر حرمت اين امر ردّ و ابطال گشته است.

الفصل الخامس: «في الذبائح و المنذور»:

اين فصل به جواز قربانى كردن و نذر كردن براى خداوند از جانب انبياء و اوصياء و مؤمنين به اين نيست كه ثواب آن بديشان برسد، اختصاص يافته و در اين باره به حديثى از پيامبر اكرم(ص) استناد شده است.

اهميت رسالۀ حاضر

اين رساله عليرغم حجم كمى كه دارد پر از محتوا و مطلب است. در آن از تطويل مملّ يا اختصار مخلّ اثرى نيست و عمده‌ترين مباحثى كه آشنايى با آنها در مواجهه با شبهات وهابيت لازم است را در اختيار خواننده قرار مى‌دهد. نويسنده با براهين نقلى و عقلى مستحكم و با استناد به منابع و مصادر مورد قبول نزد تمام مسلمانان (اعم از شيعه و اهل سنت) به ردّ شبهات وهابيان اقدام نموده و حق مطلب را ادا كرده است.

نسخه شناسى

اغلب شرح حال نويسان از دو رساله از علامه بلاغى در ردّ بر وهابيت نام مى‌برند:

  1. دعوى الهدى الى الورع في الأفعال و الفتوى
  2. رساله ديگرى در ردّ بر وهابيت.

محقق نسخه حاضر در برنامه معتقد است، رساله حاضر همان رساله دوّم است كه در بالا ذكر شد.

محقق به سه نسخه از اين رساله كه همگى فاقد نام و نيز اسم مؤلف مى‌باشند دست يافته كه در نجف اشرف چاپ سنگى شده‌اند.

نسخۀ حاضر در برنامه با تحقيق و پژوهش آقاى سيد‌‎محمدعلى الحكيم در قطع وزيرى با جلد شوميز در 106 صفحه در سال 1419 ه‍1998/‌م توسط انتشارات «موسسة آل البيت لإحياء التراث» بيروت منتشر گرديده است. نوبت چاپ نامعلوم است.