الرسائل الثلاث (مرتضوی لنگرودی)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
الرسائل الثلاث (مرتضوی لنگرودی))
NUR00167J1.jpg
پدیدآوران مرتضى مرتضوى حسينى لنگرودى (نويسنده)
ناشر مطبعة الاسلام
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1380 ق
چاپ 1
موضوع

اجتهاد و تقلید

آب کر

فقه جعفری - قرن 14
زبان عربی
تعداد جلد 1
نورلایب مشاهده

الرسائل الثلاث تألیف مرحوم لنگرودى، حاوى سه رساله در موضوع اجتهاد، تقليد و كر است.

آیت‌الله سيد مرتضى مرتضوى حسينى لنگرودى ره (م 1383 قمرى) از شاگردان مبرز محقق نائينى (م 1355 ق) و محقق اصفهانى (م 1361 ق) و از علما و مراجع تقليد استان گيلان بودند. ايشان در نهضت مشروطيت و انقلاب اسلامى نيز فعاليت داشتند و به همراه تنى چند از مراجع عظام بر عليه لايحه‌ى انجمن‌هاى ايالتى و ولايتى اعلاميه‌اى صادر كردند.

مؤلف در ابتداى كتاب چنين مى‌نويسند: «زمانى كه مشغول بحث و تحقيق در كتاب الالعروة الوثقی بودم مطالبى از كتب فقها به همراه برداشت‌هاى شخصى خود از هر مبحث يادداشت نموده و آن‌ها را در ضمن رسائلى گرد آوردم. سه رساله‌اى كه در اين كتاب ارائه شده از ميان آن رسائل انتخاب شده است.»

موضوع رساله‌ى نخست اجتهاد است و اين مباحث را در بر مى‌گيرد:

تعريف اجتهاد، اقسام اجتهاد(مطلق و متجزى)، مقدمات اجتهاد(علومى كه پيش‌نياز اجتهاد محسوب مى‌شوند)، احكام و مناصب مجتهد و بحثى پيرامون تصويب و تخطئه.

دومين رساله‌ى كتاب در موضوع تقليد و شامل اين مباحث است:

حقيقت تقليد، جواز تقليد (جواز به معناى اعم)، افرادى كه مجازند تقليد كنند، شرايط مرجع تقليد، موضوعات قابل تقليد، بعضى از احكام تقليد و بحث إجزاء.

در سومين رساله‌ى كتاب مقدار كر از نظر وزن و حجم و برخى از احكام مربوط به آب كر مورد بررسى قرار گرفته است.

در پايان كتاب شرح حال دانشمندانى كه در كتاب از آن‌ها ياد شده و نيز فهرست مطالب كتاب افزوده شده است. متن رسائل 201 صفحه، شرح حال 9 صفحه و فهرست و غلط نامه 9 صفحه از حجم كتاب را به خود اختصاص داده‌اند.

كتاب الرسائل الثلاث به همت شيخ محمد واصف در ماه رجب سال 1380 هجرى قمرى توسط مطبعة الاسلام در شهر مقدس قم چاپ و منتشر شده است.