السبع الشداد

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
السبع الشداد
NUR00243J1.jpg
پدیدآوران میرداماد، محمدباقر بن محمد (نویسنده)
ناشر جمال‌الدين میردامادي
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1397 ق
چاپ 1
زبان عربی
تعداد جلد 1

السبع الشداد، تأليف محمدباقربن محمدحسینى مرعشى استرآبادى، مشهور به میرداماد، از علماى شيعه در آغاز قرن يازدهم هجرى و متوفاى سال 1041ق، است. اين كتاب، به زبان عربى و در موضوعات فقهى است.

علامه میرداماد، در مورد انگيزه نگارش كتاب، مى‌فرمايد: «اينك درخواست شما را اجابت نمودم كه با اصرار از من مى‌خواستيد تا رساله‌اى جامع و شامل هفت امر محكم از مقالات تحقيقى و حقيقت هفت بحث پيچيده و مشكل را براى شما بيان نمايم».

نگارش كتاب، در سال 1023ق، به پایان رسيده است.

ساختار

كتاب، شامل هفت مقاله فقهى مى‌باشد.

علامه میرداماد، در اين كتاب، با سبکىعلمى و دقيق به بررسى مباحث فقهى مى‌پردازد و بر خلاف ديگر آثار فقهى خود، قدرى دقيق و پيچيده بحث مى‌نمايد. وى، وارد مباحث عقلى و فلسفى شده و فراموش مى‌كند كه اين كتاب، فقهى و بحث، بحث فقهى مى‌باشد، ولى به هر حال دقت‌هاى عقلى و فلسفى ايشان نيز در مباحث فقهى قابل توجه مى‌باشد.

مؤلف، در اين كتاب توان علمى و مهارت خود را در مباحث فلسفى و فقهى به عرصه ظهور نهاده است.

گزارش محتوا

كلمه «السبع الشداد»، اشاره به آيه 12 سوره نبأ دارد كه مى‌فرمايد: «و بنينا فوقكم سبعا شدادا»؛ يعنى ما هفت آسمان محكم را بر بالاى سر شما برافراشتيم.

علامه میرداماد در اين كتاب، به مباحثى فقهى، مانند تعريف علم فقه، تقسيم احكام شرعى به احكام پنج‌گانه، ترك همه مستحبات از كبائر است، معناى كراهت در باب عبادات و ديگر مباحث فقهى پرداخته است.

نسخه‌شناسى

نسخه‌اى كه در اين برنامه، از آن استفاده شده، ناشر آن سيد‌‎جمال‌الدين میرداماد، تاريخ نشر آن سال 1397ق، در يك جلد، در قطع وزيرى و چاپ اول مى‌باشد. اين كتاب، به همراه دوازده رساله ديگر از مؤلف به چاپ رسيده است.