السر في أنفاس الصوفية

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
السر فی أنفاس الصوفیة
NUR10399J1.jpg
پدیدآوران

جنید بغدادی، جنید بن محمد (نویسنده)

داود، عبدالباری محمد (محقق و مقدمه‌نویس)
ناشر دار جوامع الکلم
مکان نشر مصر - قاهره
سال نشر 1426ق.
چاپ چاپ یکم
موضوع تصوف - متون قدیمی تا قرن 14
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏‎‏/‎‏ج‎‏9‎‏س‎‏4 / 282/4 BP


السر في أنفاس الصوفية، عنوان اثری است 1 جلدی به زبان عربی منسوب به ابوالقاسم جنید بغدادی (متوفی 298 ه‍.) که با مقدمه، تحقیق و تعلیقات دکتر محمد داود عبدالباری، به چاپ رسیده است. موضوع این کتاب، تصوف و عرفان است.

گاه، عارفان کلماتی می‌گویند که از آن به شطح تعبیر می‌شود. این عبارات در قالب فهم اهل علم ظاهری نمی‌گنجد. جنید در این کتاب از اسرار آنچه در انفاس صوفیه بیان شده که از قلب‌هایشان برمی‌آید پرده برمی‌دارد. البته خود جنید بغدادی نیز از عرفا و متصوفه قرون اولیه اسلام بوده است. از این جهت، این کتاب نیز حاوی عباراتی است که نیازمند تأویل و تفسیر است و آنها را ره معنای ظاهری‌اشان نمی‌توان حمل کرد.[۱] جنید رساله خود را با روشی واضح و آسان آغاز می‌کند. وی از خلال عرضه عبارات و نصوص از ذوقی عالی بهره می‌برد. او در عرضه مطالب این اثر میان عقل و نقل جمع می‌نماید؛ در حقیقت او صاحب یک روش ذوقی عقلانی است که از قرآن کریم و سنت نبوی گرفته شده و در اقوال و افعالش از این روش پیروی می‌نماید.[۲]

برخی مانند آربری معتقدند که این کتاب متعلق به جنید نبوده و او مؤلف این کتاب نیست.[۳]

پانویس

  1. ر.ک: مقدمه کتاب، ص11
  2. ر.ک: همان، ص26
  3. ر.ک: آهنچی، آذر، ص115

منابع مقاله

  1. مقدمه کتاب.
  2. آهنچی، آذر، «کلام و تصوف اسلامی از صدر اسلام تا حدود 430 هجری مؤلفان متصوفه»، مجله تحقیقات کتابداری و اطلاع‌رسانی دانشگاهی، بهار1380- شماره 36 (‎64 صفحه - از 93 تا 156).


وابسته‌ها