السقيفة

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
السقيفة
NUR3762.jpg
پدیدآوران

مظفر، محمود (مقدمه نويس)

مظفر، محمدرضا (نويسنده)
ناشر مؤسسة أنصاريان للطباعة و النشر
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1415 ق
چاپ 1
موضوع

سقیفه بنی ساعده

علی بن ابی‌طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. - اثبات خلافت

محمد(ص)، پیامبر اسلام، 53 قبل از هجرت - 11ق.
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏223‎‏/‎‏54‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏6‎‏س‎‏7
نورلایب مشاهده
السقيفه اثر شيخ محمدرضا مظفر تأليف قرن چهاردهم، به زبان عربی مى‌باشد كه موضوع سيقفه و بيعتي كه با خليفه اول در آن شكل گرفته است مورد بحث و بررسی قرار ميدهد.

سقيفه بنى ساعده جايگاه و ايوانى سرپوشيده و داراى سقف در شهر مدينه منوره و متعلق به قبيله بني ساعده بوده است كه مردم جهت انجام مشاوراتشان در آنجا گرد هم مى‌آمده‌اند.

انگيزه تأليف

بازخواني تاريخ جهت روشن شدن زوايا و ابعاد داستان سقيفه و بيان ناگفته‌هاي پيرامون آن از لابلاي متون تاريخي و روائي.

ساختار و محتواى كتاب

كتاب با مقدمه‌آغاز، سپس متن كتاب در چهار فصل و در چند موضوع اصلي و فرعي و با پاورقي‌هاي بسيار مختصري در ذكر آدرس منابع عرضه گرديده و در پايان فهرستي از مهم‌ترين منابعي كه در روند تحقيق از آنها استفاده گرديده و فهرستي از محتويات كتاب به پايان رسيده است.

مؤلف، كتاب را با پيشگفتاري در چند عنوان آغاز نموده و به اين نكته مهم و اساسي تاكيد ورزيده است كه مورخ بايد در نوشتار خود با زدودن غبار تعصبات قومي، قبيله‌اي، ديني، وطني و... از فكر و انديشه خود با رهايي از زندان اعتقادات شخصي خود به بررسی و بيان تاريخ بپردازد.

به عقيده مؤلف، اكثريت مورخان از زمان‌هاي گذشته تا عصر او علي رغم ادعايي كه در آزاد انديشي و بي طرفي داشته‌اند اما از اين ويژگي به دور بوده‌اند و در انتخاب مطالب و تحليل و بررسی آن و اشاره به روايات راويان گزينشي عمل كرده و برخي پا را از اين نيز فراتر گذارده و به جعل و كذب و تحريف نيز رو آورده‌اند و به همين علت است كه تاريخ مضطرب گشته و در آن تناقضات فراوان به چشم مي‌خورد.

در ادامه، مؤلف با عنوان «تمهيد» مقدمه‌اي را براي ورود به متن اصلي موضوع بحث كتاب قرار داده و آن‌گاه وارد فصل‌هاي كتاب گرديده است كه از قرار زير است:

فصل اول: موضع پيامبر اكرم(ص) درباره خلافت كه آيا آن حضرت از اين موضوع آگاهي و اطلاعي داشت يا خير؟ و در صورت مثبت بودن پاسخ آيا هرگز به فكر راه حلي براي جلوگيري از وقوع اين حادثه اتخاذ نمود؟ و يا آيا اين احتمال كه اهل سنت ادعا مي‌كنند كه رسول خدا(ص) در اين موضوع هيچ موضعي نداشته و آن را به عهده امت واگذار نموده است صحت دارد؟ و آن‌گاه نويسنده رواياتي را از آن حضرت درباره اميرالمؤمنين(ع) و نيز ابوبكر بيان داشته است تا صلاحيت هر يك را از ديدگاه رسول خدا(ص) براي خلافت مشخص سازد و قضاوت در اين زمينه را به عهده خواننده واگذار نموده است.

فصل دوم: تدابير پيامبر اكرم(ص) براي جلوگيري از اختلاف امت اسلام بوده است كه شامل مواردي همچون: اعزام جيش اسامه، درخواست قلم و دوات و كاغذ براي نوشتن وصيت‌نامه در موضوع خلافت و... بوده است.

فصل سوم: بيعتي كه در سقيفه انجام گرفت و انگيزه‌هايي كه در اجتماع در آن محل وجود داشت و وقايعي كه زمينه ساز بيعت با ابوبكر گرديد و نقش هر يك از مهاجر و انصار در اين موضوع و خطبه‌هاي كه از سوي افراد مختلف در اين جمع ايراد شد و نتيجه‌اي كه از آن عائد گرديد.

فصل چهارم: موضع اميرالمؤمنين(ع) در برابر سقيفه و بيعت در آن و موضع و رفتاري كه در برابر خلفاء از خود اتخاذ نمود.

وابسته‌ها

السقيفة و فدك

السقيفة و الخلافة