السيرة النبوية (زيني دحلان)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
السیرة النبویة (زیني دحلان)
NUR11961J1.jpg
پدیدآوران دحلان، احمد زینی (نویسنده)
ناشر دار الفکر
مکان نشر بیروت - لبنان
سال نشر 1421 ق
چاپ 1
موضوع

اسلام - تاریخ - از آغاز تا 41ق.

محمد(ص)، پیامبر اسلام، 53 قبل از هجرت - 11ق. - سرگذشت‌نامه
زبان عربی
تعداد جلد 3
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏22‎‏/‎‏9‎‏ ‎‏/‎‏د‎‏3‎‏س‎‏9
نورلایب مشاهده

السيرة النبوية تألیف احمد بن زينى دحلان به زبان عربى در موضوع زندگانى و سيره پيامبر(ص) مى‌باشد. كتاب يكى از منابع تحقيقى در سيره نبوى می‌باشد كه در قرون اخير در عربستان به رشته تحرير در آمده است.

ساختار

كتاب داراى پيش‌گفتار، مقدمه و 21 باب در سه جلد مى‌باشد. مطالب كتاب به صورت سال‌شمار، از قبل از تولد پيامبر(ص) شروع شده و سراسر زندگانى آن حضرت را پوشش مى‌دهد.


گزارش محتوا

پيش‌گفتار در مورد زندگانى مؤلف مى‌باشد و مقدمه نيز در شان و منزلت حضرت رسول(ص) از زبان روايات و احاديث است كه تمامى اين اخبار، از زبان علماى اهل سنت مى‌باشد.

باب اول در منزلت حضرت رسول(ص) از زبان انبياءالهى مى‌باشد. پيامبرانى همانند آدم و عيسى(ع) از اين شمارند.

باب دوم در ذكر خوارق عادت در زمان تولد و شيرخوارگى حضرت بوده كه گزارشاتى در مورد احوالات حليمه و دروان شير خوارگى حضرت در كنار ايشان در آن ارائه شده است.

باب سوم در ذكر وفات مادر بزرگوار پيامبر(ص) مى‌باشد. باب چهارم در وفات عبدالمطلب و باب‌هاى ديگر درباره مسافرت، سلام درختان و سنگ‌ها به آن حضرت، بعثت، مراتب وحى، اولين ايمان آورندگان، و... مى‌باشد.

نویسنده در جلد دوم، به بيان غزوات پيامبر(ص) پرداخته است. جلد سوم مطالبى پيرامون وفود، معجزات، وجوب اطاعت از پيامبر(ص) و وفات آن حضرت را در خود جاى داده است.

از آنجايى كه مؤلف وهابى مذهب مى‌باشد، در تألیف كتاب اين عقيده تاثيرگذار بوده و در نقل گزارشات از منابع اهل سنت و احاديث ضعيف سود برده شده است. روايات انتخابى كتاب از كسانى همانند ابوهريره، ابن عباس، زهرى و... مى‌باشد. با اين حال، ايمان ابوطالب(ع) را انكار ننموده است.

مؤلف بيشتر درپى تقويت گزارشات نادرست و مربوط به صحابه پيامبر(ص) مى‌باشد. وى همچنين بعضى از مطالب كتاب را همراه با شعر مزين كرده و در پایان بعضى از بخش‌ها، اشعارى را نقل كرده است.

وضعيت كتاب

فهرست مطالب هر جلد، در ابتداى همان جلد آمده است.

منابع مقاله

مقدمه و متن كتاب.

وابسته‌ها

السيرة النبوية

السيرة النبوية و أخبار الخلفاء (ابن حبان بستي)

السيرة النبوية (ذهبي)