الشيعة نص الحوار مع المستشرق كوربان

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
الشیعة
NUR01126J1.jpg
پدیدآوران

توفیق، خالد (مترجم)

طباطبایی، سید محمدحسین (نویسنده)
عنوان‌های دیگر

شیعه: مذاکرات و مکاتبات پرفسور هانری کربن با علامه سید محمد حسین طباطبائی. عربی

شیعه: مذاکرات و مکاتبات پرفسور هانری کربن با علامه سید محمد حسین طباطبائی

نص الحوار مع المستشرق کوربان
ناشر مؤسسة ام القری للتحقيق و النشر
مکان نشر بیروت - لبنان
سال نشر 1416 ق
چاپ 2
موضوع

شیعه - پرسش‏ها و پاسخ‏ها

شیعه - تاریخ

شیعه - دفاعیه‌ها و ردیه‌ها

طباطبایی، محمد حسین، 1281 - 1360. نهایه الحکمه - نقد و تفسیر

کوربن، هانری، 1903 - 1979م.
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏212‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏ط‎‏2‎‏ ‎‏ش‎‏9043
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


الشيعه نص الحوار مع المستشرق كوربان كتابى است از سيد‌ ‎محمدحسین طباطبايى درباره‌ى پاره‌اى از مسائل كلامى و اعتقادى شيعه كه به زبان عربى ترجمه شده است.

اصل كتاب در سال 1959 ميلادى نگاشته شده است. آقاى جواد على كسار آن را به زبان عربى درآورده تا مورد استفاده عرب زبانها نيز واقع شود.

الشيعه در واقع گفتگويى است بين علامه طباطبايى و پرفسور هنرى كوربان فرانسوى كه پاسخ علامه به سؤالات اعتقادى وى در زمينه توحيد و ولايت می‌باشد. و بيشتر مسائل اين كتاب حول مبداء، عقيده و افكار شيعه و تاريخ آن می‌باشد.

انگيزه تألیف

هدف علامه از تألیف چنين كتابى اشاره به اين كه چطور محنت تشيع باعث ضرر عظيم به زندگى مسلمين گشته و منتهى به مشكلات عظيمى چون غايب شدن ولايت عامه اهل‌بيت و سقوط مرجعيت آن حضرات در حيات مسلمين گشته است.

بحث با استاد كوربان تا آنجا پيش می‌رود كه از ايشان نقل شده می‌گوید: به اعتقاد من مذهب شيعه تنها مذهبى است كه توانسته است علاقه هدايت الهى بين الله و خلق را دائما حفظ كند و مفهوم ولايت را بصورت مستمر و ثابت حفظ نمايد.

از آنجايى كه بسيارى از مطالب كتاب نياز به توضيح دارد آقاى سيد‌ ‎هادى خسروشاهى و شيخ على احمدى هواشى بر اين ترجمه‌ى عربى زده‌اند.

كتاب حاضر از سه مقدمه تشكيل يافته است.

  1. مقدمه مترجم كتاب.
  2. مقدمه‌اى از سيد‌ ‎هادى خسروشاهى در رمضان سال 1397 ميلادى در شهر قم نوشته است. وى در اين مقدمه به ذكر حقانيت ولايت حضرت علی عليه‌السلام پرداخته؛ و وظايف شیعیان را در قبال مسئله امامت درا گوشزد كرده است. اين مقدمه در چاپ اول كتاب ذكر نشده است و از چاپ دوم به بعد ضميمه كتاب شده است.
  3. مقدمه‌اى از علامه در رابطه با جلساتى است كه با استاد كوربان داشته است و سخنانى كه كوربان درباره‌ى مذهب به حق شيعه بيان نموده.

ساختار

اصل كتاب از چهار بخش تشكيل يافته است:

  1. درباره چگونگى پيدايش شيعه و روش شيعه در علوم و فقه و تاريخ و تفسير و فلسفه است.
  2. پيرامون سؤالات دكتر كوربان و جوابهایى است كه علامه به آن اشاره كرده‌اند. بيشتر مسائل آن مربوط به بحث توحيد و صفات بارى تعالى است و گاهى نيز در ارتباط با نبوت و ولايت مى‌باشد.
  3. ردى است بر نقدهایی كه بر اين كتاب زده شده، و يك سرى مسائل مانند چگونگى تفسير قرآن به قرآن و خلقت ارواح قبل از ابدان و وحدت اسلامى و غيره می‌باشد.
  4. در مورد حاشيه‌هاى مفصل و توضيحاتى است كه آقاى خسروشاهى داده‌اند. اين حواشى بالغ بر 120 مورد می‌باشد كه در خاتمه ذكرى از فهرست محتويات كتاب شده است.

نسخه شناسى

اين نسخه، چاپ دوم مؤسسه ام القرى درسال 1418ق در يك جلد می‌باشد.كه در قطع وزيرى وجلد گالينگور به چاپ رسيده است.

منابع مقاله

برگرفته از متن و مقدمات و هواشى كتاب الشيعه می‌باشد.


وابسته‌ها