الصحيفة السجادية الكاملة

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
‏الصحيفة السجادية الكاملة
NUR00896J1.jpg
پدیدآوران

علي بن حسين (ع)، امام چهارم (نويسنده)

نصري، نعمان (گردآورنده)

صدر، سید محمدباقر (مقدمه نويس)
ناشر نشر مشعر
مکان نشر ايران - قم
سال نشر مجلد1: 1419ق,
شابک964-6293-51-4
موضوع دعاها
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏‏BP‎‏ ‎‏267‎‏/‎‏1‎‏ ‎‏/‎‏ع‎‏8‎‏ص‎‏3‎‏ ‎‏1378
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده

الصحيفة السجادية الكاملة، حاوی مجموعه‌ای از دعاها و مناجات‌های امام سجاد(ع) است. این اثر توسط شیخ نعمان نصری تحقیق شده است.

در ابتدای کتاب، مقدمه‌ای توسط محمدباقر صدر (متوفی 1400ق) آمده که در آن، ضمن معرفی امام سجاد(ع)، به جایگاه او در میان بزرگانی از شیعه و اهل سنت اشاره شده[۱]، سپس از مبارزه امام سجاد(ع) با دو خطری که مسلمانان در معرض آن قرار گرفته بودند، سخن به میان آمده است.

اولین خطر، ناشی از تعامل مسلمانان با گروه‌های مختلف تازه مسلمان بود؛ تازه‌مسلمانانی که فرهنگ‌های گوناگون، شرایط اجتماعی و هنجارها و ناهنجارهای متفاوتی داشتند. بنابراین مسلمانان نیازمند به یک کار علمی دقیق، بر مبنای اسلام و یک جنبش فکری بودند که افق‌های فکری آنان را در چارچوب اسلام ترسیم کند؛ به‌طوری‌که از میان آنان مجتهدان آگاه و بصیرت‌یافته با نور کتاب و سنت برخیزند. امام سجاد(ع) در این راستا با ایجاد حلقات درسی متفاوتی از قبیل تفسیر، حدیث و فقه در مسجد الرسول(ص) و پرورش فقهایی چند، با این خطر مبارزه نمود.

دومین خطر، خطر دنیاپرستی و روی آوردن به زخارف دنیوی و رفاه‌طلبی بود؛ خطری که باعث از بین رفتن ارزش‌های اخلاقی و روابط معنوی و فراموشی خدا و روز جزا می‌شد. امام سجاد(ع) به‌خوبی این خطر را احساس می‌کرد؛ لذا برای معالجه مسلمانان و مبارزه با این خطر به‌پا خواست و دعا را اساس و پایه این معالجه و مبارزه قرار داد. صحیفه سجادیه از نتایج مبارزه با این خطر است. امام با فصاحتی منحصربه‌فرد و توانایی عجیب در پردازش عبارات عربی و ذهنیتی ربانی که معانی بلندی از او برخاسته، توانست تصویری جامع از ارتباط انسان با پروردگارش و نیز ارتباط این موجود خاکی با مبدأ و معاد ایجاد کند و ارزش‌های اخلاقی را بیان و انسان را با حقوق و وظایفش آشنا نماید[۲].

پس از مقدمه مزبور، مقدمه‌ای مشتمل بر سند کتاب صحیفه سجادیه آمده و سپس متن صحیفه که حاوی 54 دعا است، ذکر شده و در انتهای کتاب، ملحقات صحیفه ذکر گردیده که شامل هفت دعا و مناجات‌های پانزدانه امام سجاد(ع) می‌باشد.

آیات قرآن، در میان ادعیه و مناجات‌ها به‌وسیله تغییر فونت، متمایز گردیده، لکن به نام سوره و شماره آیه اشاره‌ای نشده است[۳]. در ابتدای هر دعا، شماره و نام (موضوع) آن قید شده است.

فهرست محتویات در ابتدای کتاب آورده شده است.

پانویس

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب.


وابسته‌ها