العروة الوثقى مع تعاليق الإمام الخميني (موسوعه جلد 24)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
العروة الوثقی
NUR37014J1.jpg
پدیدآوران

مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)- دفتر قم (محقق)

یزدی، محمدکاظم بن عبدالعظیم (نویسنده)

موسوی خمینی، سید روح‌الله (حاشيه نويس)
ناشر مؤسسة تنظیم و نشر آثار الإمام الخمینی(قدس‌سره)
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1392 ش یا 1434 ق
چاپ 1
شابک978-964-212-339-1
موضوع فقه جعفری - قرن 14
زبان عربی
تعداد جلد 2
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏183‎‏/‎‏9‎‏ ‎‏/‎‏ی‎‏4‎‏ع‎‏4*
نورلایب مطالعه و دانلود
کتابخوان مطالعه و دانلود


العروة الوثقى مع تعاليق الإمام الخميني(ره)، متن كتاب «العروة الوثقى»، نوشته آيت‌الله سيد‌ ‎محمدكاظم يزدى اصفهانى (1247-1337ق)، همراه با حواشى امام خمينى(ره) است. حواشى امام (همچون متن كتاب) به زبان عربى و تاريخ فراغت از آن، سال 1375ق، است.

اين كتاب اولین بار در سال 1340ش، در 365 صفحه، بدون دربرداشتن نص «العروة» و با اكتفا به آوردن كلمه يا عبارتى كه تعليقه به آن مربوط مى‌شد، توسط انتشارات «وجدانى» و «دارالفكر» چاپ شد. علاوه بر اين، بارها تعليقات امام(ره) همراه با تعليقات ساير فقها و مراجع در مجموعه‌هاى مختلف، قبل و بعد از انقلاب، منتشر گرديد؛ با اين تفاوت كه قبل از انقلاب، به دليل حساسيت رژيم، تعليقات ايشان بدون ذكر نام و فقط با علامت () منتشر مى‌شد. اما به دليل ضرورت اصلاح اغلاط و اشتباهاتى كه در چاپ‌هاى گذشته وجود داشت و تعيين جاى درست تعليقات در متن، مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خمينى(ره)، در سال 1380ش، اقدام به تصحيح متن و تعليقه و نشر آن در يك جلد و 1040 صفحه نمود. هم‌اكنون با دقت بيشتر در مراحل تحقيق و تصحيح، متن كتاب عروه همراه با تعليقات امام، در موسوعه امام خمينى به‌عنوان جلد 24 و 25، در دو جلد عرضه شده است (ر.ک: مقدمه، ج1، صو - ز).

در جلد اول، مقدمه‌اى كوتاه از مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خمينى(ره) آمده كه در آن توضيحاتى پيرامون كتاب «العروة الوثقى» و اثر حاضر داده شده است.

مطالب كتاب در قالب «مسئله» بيان گرديده و تعليقات امام(ره) به‌صورت پاورقى و در انتهاى هر صفحه، ذكر شده است.

فهرست مطالب هر جلد، در انتهاى همان جلد آمده است.

منابع مقاله

مقدمه و متن كتاب.