العروة الوثقی مع تعاليق الإمام الخميني

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
العروة الوثقی مع تعالیق الإمام الخمیني
NUR02109J1.jpg
پدیدآوران

مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) (محقق)

یزدی، محمدکاظم بن عبدالعظیم (نویسنده)

موسوی خمینی، سید روح‌الله (معلق)
ناشر مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1380 ش یا 1422 ق
چاپ 1
شابک964-335-401-6
موضوع فقه جعفری - قرن 14
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
BP‎‏ ‎‏183‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏ی‎‏4‎‏ع‎‏4‎‏
نورلایب مطالعه و دانلود
کتابخوان مطالعه و دانلود


العروة الوثقى مع تعاليق الإمام الخميني(ره)، اثر امام خمينى(ره)، تعليقه‌اى است بر مطالب كتاب «العروة الوثقى» سيد‌ ‎محمدكاظم يزدى كه به زبان عربى نوشته شده است.

امام خمينى(ره) پس از اتمام تعليقه خويش بر كتاب «وسيلة النجاة» آيت‌الله سيد‌ ‎ابوالحسن اصفهانى در سال 1372ق، تعليقات خود بر كتاب عروه را آغاز نمودند و در سال 1375ق، آن را به پایان رساندند.

مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خمينى براى تصحيح اين اثر از ميان نسخه‌هاى فراوان كتاب عروه، آن را كه به زمان تعليقه نزدیک ‌تر بوده، برگزيده، نه آن را كه قديمى‌تر و به زمان تأليف نزدیک ‌تر بوده است.

در هر صفحه از اين اثر، نخست بخشى از مطالب كتاب عروه كه در قالب چند مسئله عرضه شده، ذكر گرديده و در پايين صفحه به فاصله يك خط تيره، تعاليق امام به‌صورت پاورقى همراه با تكرار شماره‌اى كه در متن، در بالاى كلمه يا عبارت مورد نظر قرار گرفته، نگاشته شده است؛ مثلاًدر متن عروه چنين آمده:

«مسئلة 8: التقليد هو الالتزام بالعمل بقول مجتهد معين و إن لم يعمل بعد...» (بالاى كلمه «الالتزام»، شماره 3 گذارده شده است)؛ «تقليد، اعتقاد به عمل نمودن به گفتار مجتهدى معين است، گرچه شخص هنوز به آن عمل نكرده باشد».

در پاورقى، تعليقه امام به اين صورت ذكر گرديده:

«3. بل هو العمل مستندا إلى فتوى المجتهد و لا يلزم نشؤه عن عنوان التقليد و لا يكون مجرد الالتزام و الأخذ للعمل محققا له»؛ «بلكه تقليد عمل نمودن با استناد به فتواى مجتهد است و لازم نيست آن عمل از عنوان تقليد ناشى شده باشد و صرف اعتقاد و اخذ فتوا براى عمل، باعث تحقق تقليد نمى‌گردد».

در آغاز اين نسخه، مقدمه مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خمينى، مشتمل بر توضيحى كوتاه پيرامون اهميت كتاب عروه و دو تعليقه امام - يكى بر كتاب وسيله و ديگرى بر كتاب عروه - و... قرار گرفته است.

فهرست موضوعات در انتهاى كتاب آمده است.

منابع مقاله

مقدمه و متن كتاب.


وابسته‌ها