الغاية القصوی في تعليق علی العروة الوثقی، كتاب الصوم

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
الغایة القصوی في تعلیق علی العروة الوثقی - کتاب الصوم
NUR00571J1.jpg
پدیدآوران

یزدی، محمدکاظم بن عبدالعظیم (نویسنده)

طباطبایی قمی، تقی (معلق)
عنوان‌های دیگر

العروه الوثقی. برگزیده. کتاب الصوم. حاشیه

کتاب الصوم
ناشر محلاتی
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1417 ق
چاپ 1
موضوع

روزه (فقه)

فقه جعفری - قرن 14

یزدی، محمدکاظم بن عبدالعظیم، 1247؟ - 1338؟ق. العروه الوثقی - نقد و تفسیر
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏183‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏ی‎‏4‎‏ ‎‏ع‎‏403‎‏6
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده

الغاية القصوى في التعليق على العروة الوثقى: كتاب الصوم تأليف آیت‌الله سيد‌ ‎تقى طباطبايى است و به بحث درباره احكام و فروع فقهى مربوط به روزه پرداخته و مدارک و مستندات فتاوى فقيه بزرگ سيد‌ ‎محمد كاظم طباطبايى در باب صوم كتاب "عروة الوثقى" را بررسى كرده است.

ساختار

كتاب در چند فصل مباحث مربوط به روزه را طرح مى‌نمايد كه در اين فصول مسائلى مانند نيت در روزه، شرايط صحت روزه، مبطلات روزه، قضاى روزه و كفاره آن مورد تجزيه و تحليل قرار گرفته است.

در ابتداى هر صفحه متن عروة الوثقى و در انتها آن شرح و تفصيل مباحث آن آمده است. شيوه نگارش تحليلى-استدلالى است و با استناد به منابع قرآنى، روايى و فقهى نوشته شده است.

گزارش محتوا

ابتدا تعريفى از روزه و اقسام آن ارائه شده و ادله قرآنى و روايى وجوب روزه بررسى گرديده است. آن گاه فروعى در باب نيّت روزه، كيفيت نيّت كردن روزه ماه مبارک رمضان و قضاى آن بيان می‌شود و در ضمن آن نحوه نيت كردن در يوم الشّك، نيّت كردن نايب براى روزه قضاى منوب عنه، تغيير نيّت در اثناى روزه و نيّت روزه نذرى بررسى مى‌گردد.

نگارنده در ادامه به مبطلات روزه پرداخته و امورى مانندخوردن و آشاميدن، جماع كردن، رساندن غبار غليظ به حلق، فرو بردن تمام سر درون آب، دروغ بستن به خدا و پيامبر(ص) و اهل‌بيت عليهم‌السلام، استمنا، باقى ماندن بر جنابت و حيض و نفاس تا اذان صبح، قى كردن و استثنائات هر يك از اين مفطرات را جداگانه مورد بحث قرار مى‌دهد.

آن گاه به بحث درباره روزه‌هایى كه عمداً و بدون عذر شرعى و يا سهواً و با عذر شرعى قضا شده مى‌پردازد و احكام كفاره و قضاى آن را بيان مى‌كند.

روزه در سفر حرام و ايامى كه روزه گرفتن در آنها حرام، مكروه و مستحب است و شرايط صحت و عدم صحت هر كدام، عنوان فصلهاى بعدى اين نوشتار مى‌باشد.

او شرايط صحت روزه را امورى همچون اسلام، ايمان، عقل، بلوغ، سلامت جسمانى، پاک بودن زنان از حيض و نفاس و در حال مسافرت نبودن روزه‌دار بيان كرده است.

در فصل بعدى احكام كسانى كه وجوب روزه گرفتن از آنها برداشته شده اعم از: زن حامله، زن مرضعه (شيرده)، مريض و كسى كه طاقت و تحمل گرسنگى و تشنگى را ندارد و فروع مربوط به هريك از آنها آمده است.

چگونگى ثابت شدن هلال ماه مبارک رمضان و شوّال و راه‌هاى مختلف اثبات آن، احكام قضاى روزه ماه رمضان براى كسانى كه عمداً يا سهواً روزه ماه رمضان را نگرفته اند، احكام روزه قضاى پدر و مادر، احكام روزه استيجارى، كفاره روزه، احكام روزه نذرى و احكام روزه‌هاى مستحبى از ديگر مندرجات اين مبحث فقهى می‌باشد كه نگارنده با استفاده از ادله شرعى به شرح و بررسى آنها پرداخته است. كتاب داراى 512 صفحه و آدرس مصادر و منابع در پاورقى و فهرست تفصيلى موضوعات در پایان است.

وابسته‌ها

العروة الوثقی