الفصول المختارة من العيون و المحاسن

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
الفصول المختارة من العیون و المحاسن
NUR01512J1.jpg
پدیدآوران

مفید، محمد بن محمد (نویسنده)

علم‌الهدی، علی بن الحسین (گردآورنده)
عنوان‌های دیگر العیون و المحاسن. برگزیده
ناشر المؤتمر العالمي لألفية الشيخ المفيد
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1413 ق
چاپ 1
موضوع

اهل سنت - دفاعیه‌ها و ردیه‌ها

شیعه - دفاعیه‌ها و ردیه‌ها

مفید، محمد بن محمد، 336 - 413ق. - مناظره‌‏ها

کلام شیعه امامیه - قرن 5ق.
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏209‎‏/‎‏7‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏7‎‏م‎‏6‎‏ ‎‏18‎.‎‏ش
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


الفصول المختارة، از آثار سيد‌ ‎مرتضى علم الهدى است كه نویسنده كتاب‌هاى «المجالس» و «العيون و المحاسن» و از املاى شيخ مفيد بر ايشان و ديگر تأليفات شيخ مفيد، گل‌چين كرده و با نام «الفصول المختارة» تدوين نموده است.

بسيارى از بزرگان، در منابع روايى، اين كتاب را به شيخ مفيد نسبت داده‌اند، اما در مقابل، نوه محقق كركى و سيد‌ ‎حسين مجتهد، آن را تأليف سيد‌ ‎مرتضى دانسته‌اند.

با توجه به مقدمه كتاب، مى‌توان گفت نسبت اين كتاب به سيد‌ ‎مرتضى مناسب‌تر است، زيرا او، اين كتاب را از ميان تأليفات شيخ مفيد جمع‌آورى نموده است.

اين كتاب، به زبان عربى است و حاوى مجموعه مباحثات شيخ مفيد با علماى اهل تسنن، درباره مباحث اعتقادى و كلامى است كه به شكل زيبايى تدوين شده است.

شيخ مفيد، در اين مباحثات، بسيارى از عقايد شيعه را با بيانى استدلالى و با استناد به عقل و قرآن و روايات اهل‌بيت عصمت و طهارت(ع) ثابت كرده و بسيارى از شبهات و اشكالات اهل تسنن را بر شيعه، جواب داده است.

اين كتاب، از معتبرترين كتب استدلالى و از مجموعه كتاب‌هاى فقهاى شيعه مى‌باشد كه در بسيارى از منابع شيعه از آن نقل شده و بزرگان به آن استناد كرده‌اند و در بسيارى از اجازات علماى بزرگ نام اين كتاب در رديف كتاب‌هایى است كه به يك‌ديگر اجازه روايت آن را مى‌داده‌اند.

ساختار

كتاب، در دو جزء تنظيم شده كه جزء اول آن، داراى 69 فصل و جزء دوم، شامل 30 فصل مى‌باشد.

گزارش محتوا

كتاب حاضر، در اثبات عقايد شيعه، كتابى بس ارزش‌مند است و با توجه به استدلال‌هاى عقلى و استناد به قرآن و روايات اهل‌بيت رسول خدا(ص) نگاشته شده و شور و نشاط شيعه را در بحث‌هاى جدلى، كلامى و فقهى از صدر اسلام تا زمان شيخ مفيد به خوبى به تصوير كشيده است.

هم‌چنين به پيدايش و تاريخ شيعه و ديدگاه فرقه‌هاى شيعى و بحث‌هایى كه در رابطه با آنها مطرح مى‌شده نيز اشاره دارد.

مؤلف، در تأليف خود، در صدد ارائه يك نظام فكرى منسجم است كه داراى حدود و ويژگى‌هاى شفافى براى شيعه باشد كه برجسته‌ترين مشخصه آن، مسئله امامت است و اينكه معيار انتساب هر فرد يا گروه به مذهب شيعه، اعتقاد به اصل محورى امامت مى‌باشد.

پاره‌اى از موضوعات مطرح شده در فصول اين كتاب، عبارتند از: معناى نص، معنى مولى و بيان نص جلى بر امامت حضرت امير(ع)، خلافت، ابطال امامت ابوبكر از جهت اجماع، مشاوره پيامبر و آيه شورا، مباهله، پيرامون آيه تطهير، معناى معرفت و ارجاء، حسن عفو با صدور وعيد، قضا و قدر، معناى كلام و متكلم، معناى نحو و اولین كسى كه آن را وضع نمود، دليل برترى حضرت امير(ع) از همه ياران پيامبر(ص)، شبهه صدور معصيت از حضرت داود(ع) و...

وضعيت كتاب

«الفصول المختارة» به وسيله محقق نامى، آقا جمال‌الدين، محمد بن آقا حسین خوانسارى به فارسی ترجمه شده است.

مولى مظفر على بن حسن تبريزى، فهرستى بر اين كتاب نگاشته كه هم اكنون در كتاب‌خانه حضرت آیت‌الله نجفى مرعشى موجود است.

نسخه‌شناسى

  1. نسخه‌اى در كتاب‌خانه آستان قدس رضوى كه تاريخ نگارش آن، 1345ق، است.
  2. نسخه‌اى در كتاب‌خانه دار الكتب الظاهرية در دمشق.

وابسته‌ها