الفصول المهمة في تأليف الأمة

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
الفصول المهمة في تألیف الأمة
NUR01134J1.jpg
پدیدآوران

شرف‌الدین، سید عبدالحسین (نویسنده)

شراره، عبدالجبار (محقق)
ناشر المجمع العالمي للتقريب بين المذاهب الإسلامية، مدیریة النشر و المطبوعات
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1423 ق یا 2003 م
چاپ 2
موضوع

تقریب مذاهب

شیعه - دفاعیه‌ها و ردیه‌ها

وحدت اسلامی
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏233‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏ش‎‏4‎‏ف‎‏6‎‏ ‎‏1381
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


الفصول المهمة في تأليف الأمة، تأليف علامه سيد‌ ‎عبدالحسين شرف‌الدين از جمله آثار ارزشمندى است كه در راستاى ايجاد وحدت و الفت ميان امت اسلامى به نگارش درآمده است. اين اثر نشان مى‌دهد كه مسألۀ وحدت در نزد شرف‌الدين چه اندازه مهم بوده است كه اولین اثرش را به آن اختصاص داده است.

ساختار و گزارش محتوا

اولین چاپ اين كتاب مشتمل بر ده فصل با محتواى ذيل مى‌باشد:

لزوم اجتماع و وحدت در آيات و روايات، معناى اسلام و ايمان، محترم بودن خون و مال گويندگان شهادتين در روايات، تأكيد ائمه عليهم‌السلام بر معاشرت با اهل سنت، احاديث نجات موحدان، فتواهاى بزرگان اهل سنت در ايمان اهل توحيد، اجتهاد پيشينيان و ثبوت عدالت ايشان، نقل تكفير شیعیان، نسبت‌هاى ناروا به شيعه و علل افتراق، پس از آن مؤلف دو فصل هفت و يازده را در موضوعات بشارت شيعه در روايات و پایان عصبيت جاهليت بدان افزود.

روش و شيوه‌اى كه مؤلف در نگارش اين كتاب برگزيده است سبک تاريخى و روايى است كه از زاويۀ آيات و روايات و وقايع تاريخى، علل افتراق و عداوت و دشمنى را بررسى و هجمۀ مخالفين وحدت اسلامى و معترضين مكتب شيعه را به نقد مى‌كشاند. كتاب در عين اين كه وحدت مسلمانان را هدف اصلى خود قرار داده بر ضرورت دفاع از مبانى و اصول مكتب شيعه نيز پاى مى‌فشارد.

شرف‌الدين در اين كتاب به ارائه راهكارها و راه‌حل‌هاى ذيل جهت نيل به اتحاد و تقريب امت اسلامى مى‌پردازد: 1-ارجاع به متون دينى 2-اثبات ظرفيت مذاهب براى وحدت 3-شناسايى علل اختلاف 4-خشكاندن ريشه‌هاى تعصّب 5-دقت در معناى اسلام و ايمان 6-معرفى و تنقيح عقايد مذاهب.

ويژگى‌ها

يكى از ويژگى‌هاى اين اثر آن است كه در تمام مباحث، چارچوب عام براى داورى و صدق گفتار، عقل و وجدان قرار داده شده است، چه اين كه اين دو مرجع، فطرى و همگانى است و هر فرد با هر سليقه و انديشه‌اى كه داشته باشد مى‌تواند صحّت و سقم ادلّه و مباحث مطرح را در چارچوب اين دو مرجع تشخيص دهد.

ويژگى ديگر در طرح مباحث، رعايت عملى بودن آنهاست؛ مثلاًنيامده كه از اهل سنت يا شيعه بخواهند دست از فلان مسألۀ مهم خود برداريد، چون اين امر ممكن نيست؛ اما دعوت بر تأكيد روى اصول مشترك كارى است ممكن و عملى.

ويژگى مهم اين اثر آن است كه قسمت عمدۀ افكار و عقايد شيعه، لابلاى بحث‌هاى اين كتاب تنها با تكيه بر مدارک اهل سنت، ماهرانه تشريح و اثبات شده كه در ضمن طرح دوستى، مودت و توسعۀ مهر و آشنايى، احساس جستجويى را تحريك نموده و با مدارک مورد اعتراف آنان حقايق را آشكار ساخته است.

نسخه شناسى

نويسندۀ الفصول المهمة در سال 1327ق از تأليف آن فارغ شده و اولین چاپ آن در سال 1330ق در صيداى لبنان در يك جلد صورت گرفته است.

چاپ‌هاى مختلفى از اين اثر در دست است و ناشرانى در بغداد و تهران و صيدا و قم و نجف آن را منتشر كرده‌اند. نسخه‌اى در قم از اين اثر توسط «منشورات مكتبة الرضى» در سال 1408ق و نسخه‌اى ديگر در تهران توسط «مؤسسۀ بعثت» (بدون ذكر تاريخ نشر) منتشر گرديده است.

نسخۀ حاضر در برنامه براساس دو نسخۀ اخير توسط آقاى دكتر عبدالجبار شراره مورد تحقيق و پژوهش قرار گرفته و در قطع وزيرى با جلد گالينگور در 384 صفحه براى بار دوم در سال 1423ق2003/م توسط انتشارات «مجمع جهانى تقريب مذاهب اسلامى» تهران، منتشر شده است.

منابع مقاله

  1. دو ماهنامه آئينۀ پژوهش، آذر و اسفند 83، ش 89-90.
  2. مقدمه محقق آقاى دكتر عبدالجبار شراره.


وابسته‌ها