اللوامع الإلهية في المباحث الكلامية

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
اللوامع الإلهیة في المباحث الکلامیة
NUR01146J1.jpg
پدیدآوران

فاضل مقداد، مقداد بن عبدالله (نویسنده)

قاضی طباطبایی، محمدعلی (محقق)
ناشر دفتر تبليغات اسلامی حوزه علميه قم، مرکز انتشارات
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1380 ش یا 1422 ق
چاپ 2
شابک964-424-883-x
موضوع

شیعه امامیه - عقاید

کلام شیعه امامیه - قرن 9ق.
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏210‎‏/‎‏6‎‏ ‎‏/‎‏ف‎‏2‎‏ل‎‏9‎‏
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده

اللوامع الإلهية في المباحث الكلامية، تألیف جمال‌الدين مقداد بن عبدالله الأسدى السيّورى، يكى از آثار ارزشمند ايشان در مباحث كلامى و اعتقادى شيعى است. صاحب روضات الجنات اين كتاب را جزء بهترين آثار كلامى شيعه دانسته كه به بهترين صورت نگارش يافته است و از اين كه شرح حال نويسان و ارباب تراجم به اين اثر در شمار آثار و تأليفات فاضل مقداد اشاره‌اى نكرده‌اند، اظهار شگفتى مى‌كند.

ساختار

كتاب؛ مشتمل بر دوازده لامع به عدد دوازده امام معصوم شيعه عليهم‌السلام است.

گزارش محتوا

در این کتاب مباحث ذيل مطرح شده است:

در لامع نخست مباحث مربوط به معرفت مطرح شده و سپس مباحث مرتبط با وجود، وجوب، امتناع، امكان، حدوث و قدم، ماهيت، ممكنات و حدوث عالم مورد بررسى قرار گرفته است. مباحثى درباره وجود صانع، صفات و افعال او از مباحث ديگر كتاب است. مبحث نبوت و امامت در ادامه آن مباحث آمده و در نهایت مباحث مربوط به معاد به طور گسترده مطرح شده است. پایان بخش كتاب تعليقاتى است كه مرحوم شهيد قاضى طباطبايى بر مباحث گوناگون كتاب افزوده است.

نسخه شناسى

  1. نسخه كتابخانه آستان قدس رضوى، مشهد كه تاريخ نگارش آن سال 852ق مى‌باشد.اين نسخه توسط احمد بن حسین بن جمال المغيرانى كتابت شده است.
  2. نسخه كتابخانه دانشگاه تهران، كه تاريخ كتابت آن روشن نيست. اين نسخه توسط آیت‌الله محمدعلى قاضى طباطبايى تحقيق شده و با تعليقات وى به چاپ رسيده است.

نسخه حاضر در برنامه با تحقيق آقاى قاضى طباطبايى در قطع وزيرى و جلد گالينگور در 612 صفحه در سال 1380ش1403ق توسط انتشارات دفتر تبليغات اسلامى حوزه علميه قم، منتشر شده است. اين نسخه چاپ اول از اين ناشر مى‌باشد و اين كتاب بار نخست توسط ناشر ديگرى منتشر شده است.

منابع مقاله

  1. مقدمه محقق (قاضى طباطبايى).
  2. روضات الجنات، جلد 7، صفحه 172.

وابسته‌ها