المتعة وأثرها في الإصلاح الإجتماعي

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
المتعة و أثرها في الإصلاح الإجتماعي
NUR00380J1.jpg
پدیدآوران فکیکی، توفیق (نویسنده)
عنوان‌های دیگر فقه جعفری
ناشر دار الکتاب الإسلامي
مکان نشر بیروت - لبنان
سال نشر 1399 ق
چاپ 1
موضوع

زناشویی (اسلام)

زناشویی (فقه)

متعه

متعه - جنبه‏‌های قرآنی
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏189‎‏/‎‏4‎‏ ‎‏/‎‏ف‎‏8‎‏م‎‏2‎‏ ‎‏1358
نورلایب مشاهده

المتعة و أثرها في الإصلاح الاجتماعی تأليف استاد توفيق الفكيكى، به بحث درباره مشروعيت متعه از ديدگاه قرآن، روايات و اقوال فقها و نقد كسانى كه اين سنت پيامبر(ص) را تحريم كرده‎اند، پرداخته و آثار مفيد اجتماعى آن را بيان كرده است.

اين اثر براى اولين بار در سال 1356ق در نجف اشرف به چاپ رسيد‌ ‎و در سال 1418ق پس از تحقيق و تعليق جديد توسط هشام شريف هم در، براى پنجمين بار، منتشر شد.


انگيزه تأليف

هدف نگارنده، چنانكه در مقدمه كتاب آمده است، تبيين آثار مفيد فردى و اجتماعى متعه در جوامع اسلامى و جلوگيرى آن از فساد جنسى و تبيين مشروعيت متعه و اثبات عدم نسخ آن بعد از رحلت پيامبر اسلام(ص) است.

ساختار

اين اثر داراى نه فصل، چهار مقدمه از افراد مختلف و تقريظهاى متعدد براى تأييد مطالب در پایان كتاب است، و به شيوه تحليلى و نقدى و با استناد به ادله قرآنى و روايى و ديدگاه‌هاى فقهاى مشهور شيعه و اهل سنت به نگارش در آمده است.

گزارش محتوا

محقق در مقدمه شرح حال مختصرى از نویسنده، تأليفات و فعالیت‌های علمى او و انگيزهاش از اين نگارش ارائه ميدهد.

در فصل اول به بحث درباره مفهوم لغوى و اصطلاحى متعه و مختصرى از احكام آن در فقه شيعه پرداخته شده؛ سپس ديدگاه‌هاى فريقين درباره آيه 24 سوره نساء «فمااستمتعتم به منهنَّ فآتوهنَّ أجورهنَّ فريضة» و صراحت آن بر جواز و مشروعيت متعه به همراه نظر مفسران مختلف بررسى گرديده است. نگارنده همچنين بر اجماعى بودن ازدواج موقت بين امت عصر پيامبر اكرم(ص) تأكيد كرده و به بررسى آياتى از قرآن در مورد متعه حج و متعه زنان پرداخته است. در ادامه مشروعيت متعه با استفاده سنت نبوى و وقوع مكرر آن در زمان حيات پيامبر صتوسط بسيارى از صحابه آن حضرت مورد بحث و بررسى قرار گرفته و با استفاده از شواهد و قراين قرآنى، روايى، تاريخى و سيره بزرگان دين ثابت می‌شود كه آيات مربوط به متعه نسخ نشده و ادعاى نسخ حكم آن بى اساس است.

نگارنده در فصل ديگرى از كتاب به ديدگاههاى اهل سنت مبنى بر عدم مشروعيت متعه اشاره نموده و از لحاظ سندى و دلالى رواياتى را كه ايشان براى اثبات حرمت متعه، به آنها استناد می‌كنند مورد خدشه قرار داده است.

آنگاه ادله قائلين به جواز متعه مطرح شده و فتاواى فقهاى بزرگ شيعه مانند: ابن ادريس، فاضل مقداد، شيخ مفيد، ابن جريح و برخى ديگر از فقهاى اهل سنت مانند ابوحنيفه، ابن حزم اندلسى، فخر رازى و برخى ديگر از فقهاى معاصر آنان درباره مشروعيت متعه بيان گرديده است.

در ادامه، نگارنده به پاسخگويى برخى از شبهات و انتقادات مطرح شده در مورد متعه می‌پردازد.

وى در پایان به حكمت و فلسفه تشريع متعه در اسلام اشاره كرده و ازدواج موقت را راه چاره خوبى براى نجات جوانان از گرداب فساد جنسى عنوان نموده و تشويق و ترغيب جوانان و فرهنگ سازى در اين زمينه را بسيار مهم و اساسى ارزيابى می‌كند.

كتاب داراى 300 صفحه می‌باشد و فهرست منابع و مصادر، عناوين و موضوعات در پایان آن درج گرديده است.[۱]

پانویس

وابسته‌ها

خلاصة الإيجاز في المتعة