المصابيح

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
المصابیح
NUR01153J1.jpg
پدیدآوران

مویدی، مجد الدین بن محمد (مقدمه نويس)

حسنی، احمد بن ابراهیم (نویسنده)

حوثی، عبدالله بن عبدالله (محقق)
عنوان‌های دیگر تتمه المصابیح ابی‎العباس الحسنی
ناشر مؤسسة الإمام زيد بن علي الثقافية
مکان نشر صنعا - یمن
سال نشر 1423 ق یا 2002 م
چاپ 2
موضوع

اسلام - تاریخ

خاندان نبوت - سرگذشت‌نامه

زیدیه - سرگذشت‌نامه
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏36‎‏ ‎‏/‎‏ح‎‏5‎‏م‎‏6
نورلایب مشاهده

المصابيح، نوشته ابوالعباس احمد بن ابراهيم حسنى از علماى زيديه است. كتابى است كه در موضوع سيره و شرح حال نبى مكرم اسلام(ص) و امامانى كه زيديه بدان‌ها معتقدند، نگاشته شده است. در اين كتاب آگاهى‌هاى تاريخى و سياسى فراوانى از افرادى كه شرح حال آنها به نگارش درآمده، در اختيار خواننده قرار مى‌گيرد. همچنين در اين اثر به بيان نقش تأثيرگذار اهل‌بيت پيامبر(ص) در سير و جريان تاريخ پرداخته شده و از نقش مثبت ايشان در وقوع برخى حوادث مهمّ تاريخى پرده برداشته شده است. نكتۀ بارزى كه در سرتاسر كتاب بر آن تأكيد مى‌شود، اهميت جهاد و قيام عليه حكام جور و ظلم و تلاش در راه برپايى عدالت اجتماعى است كه تمام افرادى كه شرح حال و سيرۀ ايشان در اين كتاب ذكر گرديده، به دنبال آن بوده‌اند.

آنچه مؤلف كتاب به نگارش آن توفيق يافته، سيره و شرح حال نبى گرامى اسلام(ص) و امامان زيدى پس از ايشان تا جناب يحيى بن زيد بن على بن الحسين(ع) است. از آن پس شيخ على بن بلال از شاگردان مؤلف به نگارش تتمۀ كتاب پرداخته و شرح حال امامان زيديه را تا حسن بن على أطروش ادامه داده است.

نسخه شناسى

نسخه حاضر در برنامه با مراجعه به نسخ خطى ذيل مورد تحقيق و پژوهش واقع شده است:

  1. نسخۀ افست شده از روى نسخه اصلى كه در مالكيت علامه محمد بن الحسن العجرى در شهر صعدة مى‌باشد. اين نسخه توسط احمد بن ناصر السماوى كتابت شده و كاتب در /8ذى قعدۀ 1113ق از كتابت آن فراغت يافته است.
  2. نسخۀ افست ديگر كه در يكى از كتابخانه‌هاى اختصاصى موجود است. تاريخ كتابت اين نسخه /16 ربيع‌الاول سال 1080ق به خط صلاح بن مهدى بن محمد بن صلاح است.
  3. نسخۀ أفست از روى نسخۀ خطى متعلق به كتابخانۀ أحسن بن على أحسن الحمران كه ناسخ؛ يعنى صالح بن احمد بن محمد سهيل در /15ربيع‌الاول 1315ق از كتابت آن فراغت يافته است.
  4. نسخۀ كتابخانه علامه مجد‌الدين بن محمد بن منصور المؤيدى كه در تاريخ /21ربيع‌الاول سال 1315ق از كتابت آن فراغت حاصل شده، ولى نام ناسخ نامعلوم است.

نسخه حاضر در برنامه با تحقيق آقاى عبداللّه بن عبداللّه بن احمد الحوثى، در قطع وزيرى با جلد گالينگور در 672 صفحه براى دومين بار در سال 1423 ه‍2002/‌م از سوى انتشارات «مكتبة الامام زيد بن على(ع)» صنعاء، منتشر شده است.

منابع مقاله

  1. مقدمه محقق.
  2. متن كتاب.