المعالم الجديدة للأصول؛ غايةالفكر (طبع جديد)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
المعالم الجدیدة للأصول؛ غایة الفکر (طبع جدید)
NUR05057J1.jpg
پدیدآوران صدر، محمدباقر (نویسنده)
عنوان‌های دیگر غایه الفکر
ناشر مرکز الأبحاث و الدراسات التخصصية للشهيد الصدر
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1379 ش
چاپ 2
شابک964-5860-02-4
موضوع اصول فقه شیعه - قرن 14
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏159‎‏/‎‏8‎‏ ‎‏/‎‏ص‎‏4‎‏م‎‏6
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده

المعالم الجديدة للأصول، به زبان عربى، اثرى ارزنده از شهيد سيد‌ ‎محمدباقر صدر است و مشتمل بر پاره‌اى از مباحث اصولى به شيوه‌اى جديد مى‌باشد.

ساختار

كتاب، مشتمل بر دو بخش است كه بخش اول، با 13 عنوان كلى، «المدخل الى علم الاصول» و بخش دوم، با سه عنوان كلى، «بحوث علم الاصول» ناميده شده است.

گزارش محتوا

در بخش اول، مؤلف، از تعريف علم اصول و موضوع آن و منطق براى فقه بودن آن واهميت آن در كار استنباط و اينكه علم اصول و علم فقه، به ترتيب، عهده‌دار جنبه نظرى و تطبيقى عناصر مشترك عمل استنباطند و تأثير متقابل فكر اصولى و فكر فقهى و نمونه‌هایى از سؤالاتى كه علم اصول به آنها پاسخ مى‌گويد و جايز بودن عمل استنباط و وسايل اساسى براى اثبات عناصر مشترك در عمل استنباط و تاريخچه علم اصول و تحوّلات و تطوّرات آن تا عصر حاضر و عوامل پيدايش فكر اصولى و حكم شرعى و تقسيم آن سخن مى‌گويد.

در بخش دوم، از عناصر مشتركى كه در استنباط مبتنى بر دليل كاربرد دارند، مثل دليل لفظى، دليل برهانى و دليل استقرايى ياد مى‌كند و از تعارض ادله سخن مى‌گويد و نيز بحث عناصر مشترك در استنباط مبتنى بر اصل عملى را به ميان مى‌آورد و در آن، از قاعده عملى اساسى و قاعده عملى ثانوى و قاعده منجزيت علم اجمالى و احكام استصحاب و تعارض بين اصول و احكام تعارض بين اصل و دليل سخن مى‌گويد.