المعجم لموضوعات نهج‌البلاغة (ارفع)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
المعجم لموضوعات نهج‌البلاغة (سید کاظم ارفع)
NUR03575J1.jpg
پدیدآوران ارفع، کاظم (نویسنده)
عنوان‌های دیگر

نهج‌البلاغه

الکتاب المعجم لموضوعات نهج‌البلاغه
ناشر فيض کاشانی
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1379 ش
چاپ 1
شابک964-403-079-6
موضوع علی بن ابی‌طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. نهج‌البلاغه - فهرست‏ها
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏38‎‏/‎‏07‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏4‎‏م‎‏7
نورلایب مشاهده


المعجم لموضوعات نهج‌البلاغة، از تأليفات نویسنده ایرانى، سيد‌‎محمد كاظم ارفع است. كتاب، به‌عنوان منبعى كامل به شمار نرفته و تنها برخى از موضوعات را فهرست كرده است.

ساختار

در اين كتاب، واژه‌ها و اصطلاحات مندرج در «نهج‌البلاغة» به ترتيب حروف الفباى عربى گرد آمده است. ذيل هر واژه يا اصطلاح، گفتارها و جملاتى كه متضمن كلمه يا مشتقات آن است، ذكر شده است. ذيل گفتارها و جملات شماره خطبه مربوط به آن، آمده است.

گزارش محتوا

كتاب، با مقدمه‌اى از نویسنده كتاب آغاز شده است. وى، در اين مقدمه به اسامى تعدادى از شروح و كتاب‌هايى كه پيرامون «نهج‌البلاغة» نوشته شده، اشاره كرده است و اين نكته را متذكر مى‌شود كه بسيارى از مؤلفين تنها به مطالعه بعضى از الفاظ و معانی «نهج‌البلاغة» اكتفا كرده‌اند و در بسيارى از درياهاى عميق آن غور نكرده‌اند و لذا تنها پيرامون برخى از جوانب اخلاقى و تربيتى و عقايدى اين كتاب گران‌سنگ كتاب نوشته‌اند.

نویسنده، در ادامه مقدمه، به شرح مختصر زندگانى سيد‌‎رضى پرداخته و خاطرنشان مى‌كند كه ياد شريف رضى(ره) مادامى كه كتاب ارزش‌مند«نهج‌البلاغة» و ساير كتب وى وجود دارد، از يادها و خاطرها محو نخواهد شد.

كتاب حاضر، مشتمل بر 300 موضوع اعتقادى و تربيتى و اخلاقى است كه از خلال خطبه‌ها، نامه‌ها و مواعظ مولا على(ع) استخراج شده است.

وضعيت كتاب

فهرست مطالب، در ابتداى اثر آمده است.

منابع مقاله

مقدمه و متن كتاب.