الكافئة في إبطال توبة الخاطئة

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
الکافئة فی إبطال توبة الخاطئة
NUR01525J1.jpg
پدیدآوران

زمانی‌نژاد، علی‌اکبر (محقق)

مفید، محمد بن محمد (نویسنده)
ناشر المؤتمر العالمي لألفية الشيخ المفيد
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1371 ش یا 1413 ق
چاپ 1
موضوع کلام شیعه امامیه - قرن 5ق.
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏209‎‏/‎‏7‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏7‎‏م‎‏6‎‏ ‎‏31‎.‎‏ش
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


الكافئة في رد توبة الخاطئة، نوشته شيخ مفيد، ابوعبدالله، محمد بن محمد بن نعمان عكبرى بغدادى (336 - 413ق)، از چهره‌هاى برجسته فقها و روات شيعه در قرن چهارم هجرى است.

استناد اين كتاب، به شيخ مفيد پر واضح است و شخصيت‌هاى فراوانى از علماى شيعه به آن اشاره كرده‌اند، از جمله، نجاشى، شيخ طوسى، ابن شهر آشوب، علامه مجلسى، محدث نورى و بسيارى ديگر از علما.

اين كتاب، نام‌هاى ديگرى نيز دارد كه عبارتند از:

1. المسئلة الكافية في إبطال توبة الخاطئة.

2. المسئلة الكافية في تفسيق الفرقة الخاطئة.

3. الرسالة الكافية في إبطال توبة الخاطئة.

اين كتاب، به زبان عربى و درباره جنگ جمل و معرفى سه شخصيت اصلى آن؛ يعنى عايشه، طلحه و زبير است و اينكه آنان آگاهانه به جنگ با اميرالمؤمنين، على(ع) پرداختند و از اين كار هم توبه نكردند.

كتاب‌هاى شيخ مفيد، در طول هزار سال پيوسته مورد توجه و علاقه علما و فقهاى شيعه بوده است و در نزد آنان از اعتبار و اهميت خاصى برخوردار است.

اين كتاب نيز براى شناخت برخى از شخصيت‌هاى صدر اسلام و مواضع آنان در برابر اهل‌بيت رسول خدا(ع)، كتابى بس ارزش‌مند و قابل توجه مى‌باشد.

علماى اهل سنت براى اثبات ارزش روايات عايشه و برخى ديگر از شخصيت‌هاى معارض با اهل‌بيت و براى توجيه جنگ آنان با حضرت على(ع) مى‌گفتند: «آنان توبه كرده‌اند»، تا از اين راه اعتبار آنان را حفظ كرده و خط فكريشان را نيز در جامعه ترويج دهند.

شيخ مفيد، با نگارش اين كتاب، خط بطلانى بر تبليغات آنان كشيده و با معرفى شخصيت حقيقى عاملان جنگ جمل، خط فكرى و افكار آنان را در معارضه با اهل‌بيت رسول خدا(ص) آشكار مى‌سازد.

ساختار

كتاب، مشتمل بر سه فصل، يك خاتمه و يك استدراك است.

گزارش محتوا

شيخ مفيد، در اين كتاب، تمام حوادث تاريخى را با سند آورده؛ يعنى افرادى كه حادثه يا سخنى را نقل كرده‌اند تا به دست مؤلف برسد همه را نام مى‌برد.

اين كتاب، شامل موضوعاتى است مانند:

1. مواضع طلحه و زبير در برابر عثمان.

2. بيعت آنها با حضرت على(ع) و شكستن آن.

3. جنگ جمل و مواضع عايشه.

4. حكم محارب با حضرت على(ع).


وابسته‌ها