انصاری اراکی، محمدابراهیم

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
انصاری اراکی، محمد ابراهیم
نام انصاری اراکی، محمد ابراهیم
نام‎های دیگر
نام پدر
متولد 1315 ش
محل تولد
رحلت 1389 ش یا 1431 ق
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE5962AUTHORCODE

آیت‌الله محمد ابراهيم انصارى اراكى، فرزند مرحوم آقاى شيخ موسى، فرزند مرحوم آخوند ملا على اصغر، فرزند مرحوم آخوند حاج ملا على اكبر كره‌رودى اراكى است و در تاريخ 1315ش، در اراك متولد شد. ايشان، از خاندان روحانى اراك و پدرانش تا چندين پشت روحانى و از مروجين دين و خدام شرع مبين بودند و خود، متصف به صفات حميده و ملكات پسنديده بود.

وى، پس از سپرى كردن دوران كودكى و خواندن درس فارسی و مقدمات و ادبيات به قم آمده و سطوح وسطى و عالى را در قم از مدرسين حوزه فراگرفته و در سن بيست و يك سالگى در سال 1336ش، به نجف اشرف مهاجرت نموده و مدت پانزده سال در آن‌جا اقامت كرد و از محضر آيات عظام آن‌جا، همچون مرحوم سيد‌‎محمدباقرصدر و امام خمينى و حاج سيد‌‎محسن حكيم و بالاخص آية اللَّه خويى، فقه و اصول آموخت و از طرف اين بزرگان، موفق به دريافت اجازه شد. وى، در سال 1350ش، برابر 1392ق، به ايران مراجعت كرد و اقامت در قم و حوزه علميه را اختيار كرد و به تدريس فقه و اصول و مباحثات علمى پرداخت.

وى، در زمانى كه در عراق بود، علاوه بر تدريس در حوزه‌هاى علميه نجف و كربلا، امام جماعت مسجد بالاى سر مرقد مطهر حضرت ابا عبدالله الحسين(ع) بود.

وى، در سال 1389 از دنيا رفت و در جوار حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) به خاک سپرده شد.

منابع مقاله

گنجينه دانشمندان ج 9.


وابسته‌ها