انوری، امیرهوشنگ

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
انوری، امیر هوشنگ
نام انوری، امیر هوشنگ
نام‎های دیگر
نام پدر محرم
متولد 1350
محل تولد
رحلت
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE11128AUTHORCODE

اميرهوشنگ انورى، در سال 1350 در تهران متولد شد. او دانش‌آموخته رشته تاريخ ایران دوره اسلامى است. وى فعالیت‌های علمى و فرهنگى خود را از دبيرى تحريريه ماهنامه خاطره امروز آغاز كرد. در ادامه به روزنامه‌نگارى در چندين نشريه با نگارش مطالب تاريخى و اجتماعى پرداخت. در سال‌هاى 1384 تا 1386، نيز دبير سرويس تاريخ هفته‌نامه كتاب هفته بوده است.

نخستين اثر انورى كتاب «وصف خليج فارس در نقشه‌هاى تاريخى» است. در اين كتاب او به‌همراه محمدحسن گنجى، محمدباقر وثوقى، جواد صفى‌نژاد و فاطمه فريدى مجيد دست به تحقيق و تأليف زد. وى در حوزه خليج فارس كتاب‌هاى «خليج فارس در حديث ديگران»، «خليج فارس در نگاه ایرانيان»، «گزيده اخبار و مقالات روزنامه‌هاى مهم درباره خليج فارس» را در دست تأليف دارد. كتاب ديگر او در اين عرصه، «خليج فارس در نيمه نخست قرن بيستم» است. وى همچنين چند مقاله با موضوع خليج فارس نگاشته است كه از جمله مى‌توان به «بررسى روند آگاهى‌يافتگى ایرانيان درباره اهميت خليج فارس»، «خليج فارس در نقشه‌هاى تاريخى»، «تجارت و دريانوردى در خليج فارس» و «جنگ جهانى دوم و خليج فارس» اشاره كرد.

انورى هم‌اكنون سرپرست پژوهشى اماكن آئينى و بنياد ایران‌شناسى است. وى هم‌اكنون با فرهنگستان علوم ایران در تهيه دايرةالمعارف 6 جلدى دانشنامه علوم ایران همكارى دارد.

منابع مقاله

برگرفته از پايگاه اينترنتى كتاب فصل به آدرس http://www.ketabfasl.ir/، در خردادماه 1392.


وابسته‌ها