اولیاء‌الله، محمد بن حسن

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
(تغییرمسیر از اولیاءالله آملی)
پرش به: ناوبری، جستجو
اولیاء الله، محمد بن حسن
نام اولیاء الله، محمد بن حسن
نام‎های دیگر آم‍ل‍ی‌، اول‍ی‍اء ال‍ل‍ه‌

اول‍ی‍اء ال‍ل‍ه‌ آم‍ل‍ی‌

م‍لا اول‍ی‍اء آم‍ل‍ی‌ طب‍رس‍ت‍ان‍ی‌

م‍ولان‍ا اول‍ی‍اء ال‍ل‍ه‌ آم‍ل‍ی‌ ‌

نام پدر
متولد
محل تولد
رحلت
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE04941AUTHORCODE

محمد بن حسن اولياءاللّه آملى در شهر آمل متولد گرديد. احتمالاً مقدمات را در يكى از مدارس شهر آمل خوانده و در همين شهر زانوى تلمذ نزد استادان بر زمين زده است. درباره اساتيدش اطلاعى در دست نيست و درباره خود او نيز مطالب پراكندهاى در دست است كه در ذيل آمده است:

او ابتدا در آمل ساكن بود اما در سال 750ق از اين شهر بيرون آمد و به رويان (شهر كجور) رفت. در رويان ملاقات‌هايى با ابوالمعالى فخرالدوله شاه غازى بن زيار بن كيخسرو داشته و شاه غازى در ضمن محاورات و گفتگوها، او را وادار به نوشتن تاريخى درباره رويان كرده است. در آن ايام، وضع روحى وى به علت غربت و دورى از وطن زياد خوب نبوده و آزرده و دلتنگ بود.

به نقل از تاريخ رويان، او به عراق رفته و قبور ائمه(ع) را زيارت كرده است. در بيان خرابى مشهد حسین بن على(ع) به امر متوكل و آبادانى آن به‌دست محمد بن زيد و امير عضدالدوله فناخسرو مى‌نويسد: «الداعى محمد بن زيد از طبرستان اموال فرستاد و عمارت فرمود به قدر».

وى مردى كنجكاو و علاقه‌مند به تاريخ بوده است. او روزهائى كه در شهر آمل بود، به مشاهد و مقابر سرى مى‌زد و آنچه بر در و ديوار و ضريح نوشته شده بود مى‌خواند.


وابسته‌ها