ايمان أبي طالب

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
ایمان أبی طالب‏
NUR01430J1.jpg
پدیدآوران

مؤسسة البعثة (محقق)

مفید، محمد بن محمد (نويسنده)
ناشر المؤتمر العالمي لألفية الشيخ المفيد
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1413 ق
چاپ 2
موضوع کلام شیعه امامیه - قرن 5ق.
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏209‎‏/‎‏7‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏7‎‏م‎‏6‎‏ ‎‏20‎‏.‎‏ش
نورلایب مشاهده


إيمان أبي‌طالب، نوشته شيخ مفيد، ابوعبدالله، محمد بن محمد بن نعمان عكبرى بغدادى (336 - 413ق)، به زبان عربى و در موضوع اثبات ايمان ابوطالب به حضرت رسول خدا(ص) است.

ساختار

كتاب، فاقد باب‌بندى و فصل‌بندى است.

گزارش محتوا

دشمنان حضرت على(ع) براى زير سؤال بردن شخصيت آن حضرت، ايمان ابوطالب را انكار كرده‌اند در حالى كه ابوطالب، اول ياور و حامى پيامبر اسلام بود؛ شخصيتى كه تا آخر عمر، در حمايت و دفاع از حضرت رسول خدا(ص) از هيچ كوششى دريغ نكرد؛ كسى كه رسول خدا(ص) درباره ايشان مى‌فرمايد: «اى عمو جان! تو در دوران كودكى مرا تربيت و نگه‌دارى كردى و در دوران بزرگى نيز مرا پناه دادى و يارى كردى، خداوند به تو جزاى خير دهد»، سپس رو به مردم كرده و فرمود: «اى مردم! به خدا قسم در روز قيامت براى عمويم چنان شفاعتى نمايم كه جن و انس از آن شگفت‌زده شوند».

شيخ مفيد، اين كتاب را به سبک ديگر تأليفات كلامى خود نگاشته است.

وى، با استدلال به آيات قرآن و روايات پيامبر و ائمه معصومين(ص)، هم‌چنين با استدلال‌هاى عقلى و با استناد به اشعار ابوطالب در مدح و ستايش پيامبر اسلام و عمل‌كرد وى در دفاع و حمايت از پيامبر، به معرفى شخصيت و ايمان ابوطالب پرداخته است.

نسخه‌شناسى

نسخه‌اى از اين كتاب، در كتاب‌خانه عمومى و مركزى شهر مشهد مقدس كه تاريخ نگارش آن 986ق و به خط «تاج‌الدين صاعد» مى‌باشد، وجود دارد.


وابسته‌ها