ایرانی قمی، اکبر

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
اکبر ایرانی قمی
نام اکبر ایرانی قمی
نام‎های دیگر
نام پدر
متولد ۱۳۴۱ش
محل تولد قم
رحلت
اساتید
برخی آثار پاسخ نغز

امامت علی(ع) در آينه عقل و قرآن

تا ملکوت

کد مؤلف AUTHORCODE24001AUTHORCODEاکبر ایرانی قمی (متولد 1341ش - قم)‌، نویسنده، محقق، مدیر عامل مرکز پژوهشی میراث مکتوب از ابتدای تأسیس این مرکز و نویسنده کتاب «موسیقی و اندیشه‌ها».

ولادت

در سال ۱۳۴۱ش، در شهر قم‌ متولد گردید.

تحصیلات

در سال 1368ش با مدرک کارشناسی ارشد رشته الهیات‌ و معارف‌ اسلامی از دانشگاه‌ امام‌ صادق(ع‌) فارغ‌التحصیل گردید. او دکترای فلسفه از دانشگاه‌ بین‌المللی علوم‌ اسلامی لندن دارد[۱].

علاوه‌بر ترجمه و تصحیح چندین اثر، تحقیقاتی دربارۀ موسیقی در ابعاد مختلف انجام داده است. ایرانی قمی با مراکزی همچون دارالقرآن الکریم، دفتر مطالعات دینی هنر حوزۀ هنری، و واحد تلویزیونی حوزۀ هنری همکاری و از ۱۳۷۳ مدیریت دفتر نشر میراث مکتوب را برعهده داشته است[۲].

آثار

 1. موسیقی و اندیشه‌ها: این کتاب، تحقیقی است روی پنج رساله فقهی که از میان ده‌ها رساله فقهی دیگر انتخاب شده است. در این کتاب، موسیقی در آغاز دوره اسلامی با توجه به پیشینه هنر در عصر جاهلی و نوع برخورد و مواجهه اسلام با پدیده جاهلی و بررسی تاریخی آیات و احادیث پیامبر اسلام(ص) پژوهش شده و نشان داده شده که اساسا موسیقی در یک فضای سیاسی در صدر اسلام مورد بهره‌برداری مشرکان قرار می‌گرفت تا با موسیقی نگذارند مردم به اسلام ایمان بیاورند که مواجه به‌موقع پیامبر اعظم(ص) با آنان موجب شد که به اهداف خود نرسند؛
 2. نقد خنیاگری؛
 3. دیدگاه پنجم[۳](اثری در بررسی مبانی موسیقی از دیدگاه‌های فقهی، عرفانی، فلسفی و علمی).
 4. هشت گفتار پیرامون حقیقت موسیقی غنایی
 5. پنج رسالۀ فقهی فارسی
 6.  فهرست موضوعی تراجم؛ شامل بیش از ۳‌هزار کتاب دربارۀ شرح‌های انبیاء، ائمه اطهار و مشاهیر؛ امامة علی بین العقل و القرآن (ترجمه).

پانویس

 1. ر.ک: بی‌نام، اکبر ایرانی
 2. ر.ک: ویکیجو
 3. ر.ک: بی‌نام، سه‌گانه موسیقی اکبر ایرانی قمی منتشر شد

منابع مقاله

 1. بی‌نام، «اکبر ایرانی»، برگرفته از سایت «سوره مهر، فروشگاه اینترنتی کتاب»، سه‌شنبه 25 شهریور 1399
 2. بی‌نام، «سه‌گانه موسیقی اکبر ایرانی قمی منتشر شد»، برگرفته از پایگاه خبری حوزه هنر «سوره هنر»، سه‌شنبه 25 شهریور 1399
 3. ویکیجو

وابسته‌ها