صفری، بابا بن عبدالعظیم

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
(تغییرمسیر از بابا صفری)
پرش به: ناوبری، جستجو
صفری، بابا
نام صفری، بابا
نام های دیگر صفری مقدم، بابا

بابا صفری

نام پدر عبدالعظیم
متولد 1299 ش
محل تولد اردبیل
رحلت 1382 ش یا 1424 ق
اساتید
برخی آثار ‏اردبیل در گذرگاه تاریخ
کد مؤلف AUTHORCODE2466AUTHORCODE

بابا بن عبدالعظيم صفرى مقدم (1299-1382ش)، معلم، مورخ، تاریخ نگار، محقق، نویسنده کتاب ‏اردبیل در گذرگاه تاریخ

ولادت

او در سال 1299ش در اردبيل متولد شد. پدرش در بادکوبه و حاجی ترخان،دارای تجارتخانه بود و قبل از انقلاب ۱۹۱۷ روسیه از عرضه کنندگان و فروشندگان کالای ایرانی در بازار مکارۀ نیژنه و نووگراد بوده است. با انقلاب روسیه، او نیز همچون تجار دیگر همۀ دارائیهای خود را از دست داد و با یک عبای کهنه و لباس مندرس، خود را به اردبیل رساند.

تحصیلات

بابا صفری شش سالش بود که به مکتب،نزد ربابه آخوندباجی رفت. در آنجا الفبا و قسمتی از عم جزو را فرا گرفت. آنگاه در مکتبخانۀ مرحوم آخوند ملا محسن خوشنویس، خواندن قرآن و نوشتن خط و برخی کتابهای سادۀ فارسی را آموخت.

تحصيلات ابتدايى و دوره اول دبيرستان را در زادگاه خود و دوره دوم را در تبريز گذراند. تحصيلات عالى ايشان در رشته قضايى در دانشكده حقوق و در رشته فلسفه، روانشناسى و علوم تربيتى دردانشسراى عالى تهران صورت پذيرفت و دوره كارشناسى ارشد علوم ادارى را در شعبه دانشگاه كاليفرنياى آمريكا در دانشگاه تهران طى كرد.

وى علاوه بر تحصيلات فوق، با شركت در دوره‌هاى مديريت عالى و روش‌هاى ادارى اصل سابق آمريكا در ايران نيز موفق به اخذ شهادت‌نامه رسمى گشت. مدتى نيز از طرف دولت، مامور مطالعات تربيتى و ادارى در ايتاليا بود و به كسب مدال علمى نايل گشت.

خدمات دولتى وى در شهريور 1318ش با دبيرى دبيرستان پوران‌دوخت اردبيل آغاز گشت. سپس به معاونت اداره فرهنگ اردبيل و رياست دبيرستان در تهران و رياست ادارات داخلى وزارت فرهنگ ادامه يافت و هفده سال آخر خدمات او با سمت معاونت و مشاور عالى در سازمان حج و اوقاف سپرى شد. در دوران حكومت ملى دكتر مصدق ايشان به سمت شهردار اردبيل انتخاب شد و شهردارى فعال خدمتگزارى را پايه‌ريزى كرد. با پيش آمدن كودتاى 28 مرداد 1332ش امكان بيش از 9 ماه خدمت در اين مقام براى وى ميسر نگرديد. صفرى در ارديبهشت 1357ش به تقاضاى خويش بازنشسته شد.

وفات

سرانجام در سحرگاه روزدوشنبه 23 تيرماه 1382ش به علت عارضه قلبى و كليوى در بيمارستانى در شهر استكهلم سوئد درگذشت و پيكرش بنا به وصيتش پس از انتقال به ايران، در زادگاهش اردبيل، در مزار شمارۀ یک قطعۀ مفاخر آرامستان بهشت زهرای اردبیل به خاک سپرده شد.

آثار

  1. شانزده جلد كتاب تاريخ و جغرافيا و علوم اجتماعى جهت تدريس دركلاس‌هاى دبيرستان‌ها به همراهى سه تن از دبيران تهران؛
  2. كتاب يك قرن تقويم تطبيقى مشتمل بر تطبيق روزها، ماه‌ها و سال‌هاى شمسى، قمرى و ميلادى از سال 1255 الى 1355ش؛
  3. سه جلد كتاب تاريخ اردبيل با عنوان «اردبيل در گذرگاه تاريخ»؛
  4. يك جلد كتاب جغرافياى ممالك اسلامى، كه به انگليسى ترجمه و در سطح بين المللى منتشر و مورد استفاده قرار گرفت.
  5. كتاب چاپ نشده‌اى تحت عنوان «دشتى و رشدى» در نقد كتاب «بيست و سه سال» على دشتى.

وابسته‌ها