بحرالعلوم، محمد بن محمدتقی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
بحرالعلوم، محمد بن محمدتقی
نام بحرالعلوم، محمد بن محمدتقی
نام‎های دیگر آل‌ب‍ح‍رال‍ع‍ل‍وم‌، م‍ح‍م‍د ب‍ن‌ م‍ح‍م‍دت‍ق‍ی‌

ب‍ح‍رال‍ع‍ل‍وم‌ ال‍طب‍اطب‍ائ‍ی‌، م‍ح‍م‍د

نام پدر
متولد
محل تولد نجف اشرف
رحلت 1326 ق
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE42AUTHORCODE

محمد آل بحرالعلوم كه نام كامل وى سيد محمد بن سيد محمدتقى بن سيد رضا بن سيد محمدمهدى بحرالعلوم است، چنان‌كه شجره‌نامه آل بحرالعلوم نشان مى‌دهد، با سى واسطه به امام حسن مجتبى(ع) مى‌رسد.

ايشان در خانواده‌اى مذهبى و در تاريخ 24 محرم‌الحرام سال 1261ق، در نجف اشرف ديده به جهان گشود و تعليم و تربيت وى از زمان كودكى تحت اشراف پدر گرامى‌اش صورت پذيرفت.

ايشان در سنين جوانى فقه و اصول را از محضر بزرگانى همچون: سيد على بحرالعلوم (عموى ايشان)، شيخ راضى، سيد حسين ترك و ميرزا عبدالرحيم نهاوندى و علوم عقليه را از حكيم الهى ميرزا محمدباقر نجفى فراگرفتند و در سى سالگى از اساتيد مسلم حوزه علميه نجف گرديدند و زمام امور مرجعيت را بعد از رحلت عموى خويش سيد على بحرالعلوم، در سال 1298ق، به دست گرفتند.

از ويژگى‌هاى ايشان مى‌توان به جديت در درس و مطالعه اشاره كرد، به‌گونه‌اى كه وى شب و روز نمى‌شناخت و بسيارى از شب‌ها تا به صبح مشغول تحقيق و پژوهش بود تا اينكه در اواخر عمر نابينا گرديد.

ايشان در بسيارى از دانش‌هاى روز صاحب‌نظر بود و كتابخانه‌اى بى‌نظير در كل عراق براى خود تهيه كرده بود و افزون بر اينها نمونه‌اى كامل در زهد و تقوى و شب‌زنده‌دارى بود.

سيد محمد بحرالعلوم در شب پنج‌شنبه 22 رجب سال 1326ق، دار فانى را وداع گفت.

از ايشان كتابى به‌جز «بلغة الفقيه» به دست ما نرسيده است؛ چراكه بسيارى از كتاب‌هاى ايشان به‌صورت دست‌نوشته‌هايى بوده كه به‌مرور زمان از بين رفته است.

منابع مقاله

سيد محمد آل بحرالعلوم، بلغة الفقيه، چاپ چهارم، 1362ش، نجف اشرف، مكتبة العلمين العامة، مقدمه ص5، به قلم سيد محمدتقى آل بحرالعلوم.


وابسته‌ها