بروجردی، منیرالدین

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
بروجردی، منیرالدین
نام بروجردی، منیرالدین
نام‎های دیگر شيخ منير‌الدين بروجردى
نام پدر
متولد 1223 ش
محل تولد
رحلت 1342 ق
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE00382AUTHORCODE

شيخ منير‌الدين بروجردى نوه دخترى ميرزاى قمى، در 21 رجب 1269ق، برابر با 11 ارديبهشت 1232ش، در شهر بروجرد متولد شد.

بعد از اينكه مقدمات علوم را در بروجرد به پايان رسانيد، عازم اصفهان شد. پس از فراغت از سطوح، فقه و اصول را از محضر آيت‌الله شيخ محمدباقراصفهانى مسجدشاهى بهرمند گرديد. سپس به عتبات عاليات عزيمت كرد و در شهر سامرا فقه و اصول را از محضر آيت‌الله ميرزا محمدحسن شيرازى كسب فيض نمود. پس از مدتى به اصفهان مراجعه فرمود و با كمال عزت، احترام، اقتدار و نفوذ بين مردم زيست. ايشان در مسجد ايلچى نماز جماعت برپا مى‌نمود و در منزل خود، مشغول تدريس علوم اسلامى گرديد.

وى در اصفهان حوزه درس مهمى در فقه، اصول و رجال داشت و شاگردان زيادى پرورش داد كه برخى از آنان به مقام علمى برجسته‌اى رسيدند و نظر به اين‌كه خود ايشان از شيخ محمدباقراصفهانى مسجدشاهى، سيد محمدباقرخوانسارى، سيد محمد هاشم چهارسوقى خوانسارى و شيخ زين‌العابدين مازندرانى اجازه‌هاى روايتى داشت، به برخى از علما نيز اجاره روايت داد كه از آن جمله هستند: 1- سيد احمد صفايى خوانسارى،2- شيخ مرتضى حجت فرزند شيخ جمال‌الدين اصفهانى مسجدشاهى، 3- شيخ محمدباقرايمانى اصفهانى، 4- شيخ محمد على فرزند زين‌العابدين يزدى، 5- سيد فخر‌الدين قمى (سيدى)، 6- سيد محمد بحرالعلوم قزوينى، 7- شيخ ابوالقاسم قمى، 8- ميرزا محمود روضاتى اصفهانى.

شايان ذكر است كه وى داراى كتابخانه مفصل و بى نظيرى در اصفهان بود و پس از ارتحال وى، به فرزندش شيخ اسماعيل منتقل شد كه با رحلت شيخ اسماعيل، كتابخانه نيز متفرق گرديده و از بين رفت.

ايشان پس از عمرى پربركت و خدمت به مذهب تشيع، سرانجام در ظهر روز دوشنبه 14 ربيع الثانى 1342ق، در سن 73 سالگى، در شهر اصفهان دار فانى را وداع گفت. پيكرش پس از تجليل فراوان در قبرستان تخت فولاد تكيه ملك به خاک سپرده شد.

تأليفات

1- المحاكمات بين القوانين و الاصول

2- الفية في حياء العلما و اساتذته

3- منظومه فقيه (تتمه منظومه بحرالعلوم)

4- منظومة في اصول الفقه

5- الفرق بين الفريضة والنافلة

6- اسئله و اجوبه فقيه

7- منظومة في اصحاب الاجماع

8- رسايل مستقلة في حياة رواة الحديث

9- رسايل رجالية

10- رسايل اصولية

11- رسالة الفوايد

12- حاشية على كتاب الصلاة

13- حاشية على الكتاب اقضاء من قواعد الاحكام

14- رسالة في صلاة المسافر

15- رسالة في قبض الوقف

16- رسالة في حكم الاغلاط الواقعة في المصاف من الكتاب

منابع مقاله

سايت دارالسرور، «بازبينى تاريخ و فرهنگ بروجرد»، سوم ارديبهشت 1390.