بسطامی، علی بن طیفور

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
بسطامی، علی بن طیفور
نام بسطامی، علی بن طیفور
نام‎های دیگر
نام پدر
متولد
محل تولد
رحلت
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE908AUTHORCODE

على بن طيفور بسطامى اديب، مترجم و نويسنده كتب دينى و تاريخى قرن يازدهم، در خانواده‌اى فاضل و دانشمند در بسطام ديده به جهان گشود. پدرش دانشمند و محدث مشهورى بود كه فرزندش نزد او دانش مرسوم روزگار را آموخت. پس به خراسان مسافرت كرد و از محضر شيخ رضى‌الدين حسينى تفرشى بهره برد و مدتى نيز شاگرد ابن‌خاتون عاملى بود و تحصيلات تكميلى را به پايان رساند. او در جوانى به دكن مهاجرت كرد و در گلكنده دكن كه در جنوب هند است، رحل اقامت افكند و مدت زيادى از عمر خودش را در دوران حكومت عبدالله قطب شاه (1035-1083ق) و جانشين او ابوالحسن تاناشاه (1083-1098ق) سپرى كرد و در اين شهر با دانشمندان و اميرانى چون شيخ ملك محمد انصارى و نيك‌نام خان رضاقلى (1082ق) پيوند دوستى داشت. در منابع ذكر شده كه بسطامى در دستگاه قطب شاه، به منصب قضاوت رسيد. به نوشته برخى منابع، وى تا پايان عمر در گلكنده ماند؛ اما برخى منابع نوشته‌اند وى پس از سقوط خاندان قطب شاهى (1098ق) به ایران بازگشت.

او نويسنده‌اى پرتلاش و با همت بود. علاوه بر آثار منشورى كه از او بر جاى مانده، شعر نيز مى‌سرود و برخى سروده‌هايش را در آثار خود آورده است. به همراه او، برادرش نيز در گلكنده زندگى مى‌كرد كه به فارسی شعر مى‌سرود و خادم تخلص مى‌كرد.

تأليفات

 1. منهاج النجاح في ترجمه مفتاح الفلاح
 2. اخلاق حسنى يا اخلاق قطب شاهى
 3. انوار التحقيق
 4. تحفه قطب شاهى
 5. تحفه الغرائب
 6. تحفه مالكى
 7. ترجمه و شرح مكارم الاخلاق حسن بن فضل طبرسى بسطامى
 8. حدائق السلاطين في كلام الخواتين
 9. شرح عوامل
 10. گنج‌نامه
 11. فرهنگ فارسی به فارسی
 12. معصوميه

منابع مقاله

گنجينه روشنان: على بن طيفور بسطامى (معرفى مشاهير گمنام از شهر بسطام)، ميرآقايى، سيد هادى، كيهان فرهنگى، اسفند 1386، شماره 257، صفحه 68 -69


وابسته‌ها