بلاغی، صدرالدین

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
بلاغی، صدرالدین
نام بلاغی، صدرالدین
نام‎های دیگر بلاغی، صدر
نام پدر سیدحسن حسینی
متولد 1290ش
محل تولد نایین
رحلت 1418ق-اردیبهشت ۱۳۷۳ش
اساتید سید محمدکاظم یزدی - آخوند خراسانی
برخی آثار ترجمه و متن کتاب من‌ لايحضره‌ الفقيه

نهج‌البلاغة (ترجمه کلمات قصار، صدرالدین بلاغی)

کد مؤلف AUTHORCODE04531AUTHORCODEسيد صدرالدين بلاغى (1290-1373ش)، در سال 1290ش در نايين در ميان خانواده‌اى روحانى به دنيا آمد و دوران كودكى و نوجوانى را در شهر خود، زير نظر پدر بزرگوارش سیدحسن حسینی(۱۲۸۸-۱۳۵۲ق) كه از علماى معروف و مدرسين مشهور نايين بود، تربيت شد و تعليم يافت.

تحصیلات

سيد صدرالدين بلاغى، پس از تحصيل مقدمات در خدمت چنين پدر والامقامى و آشنايى با مبانى علوم اسلامى به اصفهان و شيراز رفت و مدت سال تمام به تحصيل علوم منطق، فلسفه، اصول، فقه و حديث در نزد اساتيد بزرگ مشغول شد.

فعالیت‌ها

وی در سال 1318 از شيراز به مشهد مقدس رفت و مدت دو سال در آن سامان ضمن تعليم و تدريس به ايراد سخنرانى در مجامع و محافل مذهبى پرداخت و از سال 1320 به تهران آمد و به تبليغ و ارشاد در مساجد و محافل اسلامى مشغول شد و در همين دوران بود كه همانند مرحوم آیت‌الله طالقانى و ديگران گفتارهاى مذهبى وى از «راديو» پخش مى‌گرديد... از اين هنگام تا آغاز مبارزات سياسى - اجتماعى ملى شدن صنعت نفت به نشر انديشه اسلامى در محافل گوناگون و تأليف و نشر مقالات و كتاب‌هاى آموزنده اهتمام ورزيد و در جريان ملى شدن صنعت نفت، صدر بلاغى در صدر مبارزين در كنار رهبرى مذهبى - ملى نهضت، حركت مى‌كرد و از همان زمان، به عنوان نماينده مرجع عالى‌قدر مرحوم آیت‌الله بروجردى به فعاليت خود ادامه مى‌داد.

پس از شكست نهضت ملى، مرحوم استاد صدر بلاغى بيشتر به كار فرهنگى - ارشادى پرداخت و در همين راستا به دستور آیت‌الله بروجردى و به عنوان نماينده ويژه ايشان به اروپا و آمريكا اعزام شد و در آن ديار به تبليغ اسلام همت گماشت.

در اين خصوص آیت‌الله بروجردى در نامه‌اى از سفر ايشان به خارج اظهار خوشنودى نموده و مى‌نويسد كه اين قبيل سفرها را موجب توسعه و تقويت ديانت مقدسه اسلام مى‌داند.

پس از مراجعت از سفر خارج استاد صدر بلاغى بيشتر به كار فرهنگى و روشن ساختن ذهن و فكر نسل جوان پرداخت و در همين راستا علاوه بر سخنرانى‌هاى پربها در حسینیه ارشاد و ديگر محافل، تأليفات و آثار پرارجى از خود به يادگار گذاشت كه همواره مورد استفاده خواهد بود.

آثار

از صدرُالدّين بلاغى آثار تأليفى نيز باقيست كه از آن ميان «محمد(ص) پيامبر رحمت، عدالت و قضا در اسلام، ترجمه صحيفه سجاديه، و قصص قرآن» را مى‌توان نام برد.


وابسته‌ها