بنی‌فضل، مرتضی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
بنی فضل، مرتضی
نام بنی فضل، مرتضی
نام‎های دیگر
نام پدر
متولد 1313 ش
محل تولد
رحلت 1386 ش یا 1428 ق
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف 197

مرتضی بنی‌فضل از فقها و مدرسان حوزه علميه قم

ايشان در بين الطلوعين چهاردهم ربيع‌الاول سال 1352 ق در خانواده اهل علم، متدين و با ايمان در شهر تبريز متولد شد. ميرزا محمدحسن دوزدوزانى جدّ او است كه از طرف مرجع تقليد وقت ميرزا حسن مجتهد ملقّب به فخر العلماء گشت.

زندگی‌نامه

پدر او حاج سيف على كه پنج فرزند پسر داشت، وى را براى تحصيل علوم دينى انتخاب و به مدرسه علوم دينى فرستاد و متذكر شد؛ چنان كه من خمس مال را مى‌پردازم، تو را نيز به عنوان خمس فرزندان خود به آستان مبارک اهل‌بيت(ع) تقديم مى‌كنم.

دوره مقدمات درسهاى حوزوى را تا لمعه در تبريز گذراندند و در حدود 21 سالگى براى تحصيل دروس سطح و خارج حوزه، وارد قم شدند. پس از پايان فراگيرى درسهاى رسائل و مكاسب مرحوم شيخ انصارى و كفايه مرحوم آخوند خراسانى در دروس خارج حوزه علميه قم حاضر شدند و از محضر استادان گرانقدر و آيات عظام بروجردى (به مدت 2 سال)، امام خمينى (حدود 7 سال به طور مرتب در دروس فقه و اصول)، گلپايگانى (حدود 5 سال)، داماد، شيخ عباسعلى شاهرودى (يك سال در درس اصول) و علامه طباطبايى (يك سال در درس تفسير) بهره جستند.

معظم له در فقه و اصول صاحب نظر مى‌باشند و حدود پانزده سال است كه به تدريس درس خارج حوزه با محوريّت كتاب تحرير الوسيله امام خمينى، اشتغال دارند.

از فعاليتهاى فرهنگى و دينى ايشان، مى‌توان اقامه نماز جماعت در حدود بيست سال در يكى از مساجد معروف قم (دو طفلان مسلم نيروگاه) را نام برد. همچنين در جنب مسجد كتابخانه‌اى شبانه روزى براى استفاده عموم تأسيس كرده و در آينده قصد دارند موسسه‌اى را براى كارهاى فرهنگى اجتماعى افتتاح نمايند.

نكته مهم اخلاقى از نظر ايشان كه در شب احياء ماه مبارک رمضان در حرم مطهر حضرت معصومه(س) از آیت‌الله نجفى مرعشى به يادگار دارند عبارتست از: اگر در مكان شريفى مثل منى، عرفات، كنار قبر رسول خدا، بقيع و يا حرم حضرت معصومه(س) و غيره و در وقت شريفى مثل شبهاى قدر، حالى پيدا كردى و خواستى خودت را دعا كنى، از خداوند «عاقبت بخيرى بخواه» چون دنيا خوب و بدش خواهد گذشت. اگر يك وقت حاجتى از خدا خواستى، اصرار بر خواسته‌ات نكن، چه بسا مصلحت تو نباشد لذا هر وقت حاجتى از خدا خواستى، قيد كن «خدايا اگر مصلحت من است به من بده»

تأليفات

- حاشيه بر منظومه سبزوارى (منطق)

- حاشيه بر مكاسب

- حاشيه بر كفايه

- كتاب القضاء

- مدارك تحرير الوسيله (5 جلد)

- حاشيه بر تحرير الوسيله

وابسته‌ها

مدارک تحریر الوسیلة: کتاب الصلاة

مدارك تحرير الوسيلة، كتاب الزكاة والخمس

مدارک تحریر الوسیلة