بنی‌هاشمی خمینی، محمدحسن

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
بنی هاشمی خمینی، محمدحسن
نام بنی هاشمی خمینی، محمدحسن
نام‎های دیگر بنی هاشمی، محمدحسن

خمینی، محمدحسن

نام پدر
متولد 1336 ش
محل تولد
رحلت 0 ق
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE10163AUTHORCODE

سيد محمدحسن بنى‌هاشمى خمينى در سال 1336ش در روستاى دهنو از توابع شهرستان خمين و در 30 كيلومترى جنوب غربى آن ديده به جهان گشود. در دوران كودكى قرآن را نزد يكى از مربيان قرآنى آن منطقه فراگرفت و همزمان به تحصيل پرداخت. ايشان پس از اتمام تحصيلات در سال (1352ش) عازم تهران شد و ضمن اشتغال به كار، در جلسات يكى از هيئات مذهبى كه با اشراف حضرت حجت‌الاسلام مصطفى حائرى فومنى اداره مى‌شد شركت مينمود.

در سال 1354ش با تشويق حجت‌الاسلام حاج آقا حائرى فومنى و برخى دوستان براى فراگيرى علوم دينى، در دروس حوزوى حوزه علميه مرحوم آيةالله مجتهدى تهرانى شركت نمود.

درسهاى جامع المقدمات و عقايد را از محضر حجج اسلام سيد على بطحانى و مسعودى و درس اخلاق را از محضر مرحوم آيةالله مجتهدى تهرانى استفاده نمود. وى در اسفند سال 1355 با پيش آمدن حوادثى، مجبور به ترك تهران شده و به شهر كاشان مهاجرت نمود.

پس از عزيمت به كاشان در دارالعلم اسلامى مرحوم آيةالله اعتمادى نامنويسى كرد و تا سال 1359ش به تحصيل كتب «سيوطى»، «مغنى»، «حاشيه» و «معالم الاصول» در محضر مرحوم آيةالله اعتمادى پرداخت.

ايشان در سال 1356ش همزمان با حركت غيراخلاقى و دور از ادب روزنامه اطلاعات در توهين به مقام امام خمينى(ره) و نيز شهادت مظلومانه و مشکوک مرحوم آيةالله حاج آقا مصطفى خمينى، همراه با سيل خروشان ملت و تا زمان پيروزى نهضت يوم الله 22 بهمن 1357 در تظاهرات و راهپيمايى‌ها شركت مى‌كرد.

حضور نامبرده در جبهه‌هاى جنگ، تدريس احكام، امامت جماعت و تألیف و نويسندگى از جمله فعالیت‌های ايشان بوده است.

اساتيد

1- حسينى خراسانى؛ 2- شيخ احمد اسلامى؛ 3- حيدرى راوندى؛ 4- حاج شيخ مصطفى صمديان؛ 5- حاج شيخ اسداله روحانى؛ 6- عبداللهى اصفهانى؛ 7- آيةالله علم الهدى؛ 8- مرحوم آيةالله يثربى.

آثار

گردآورى «رساله توضيح المسائل مراجع مطابق با فتواى ده نفر از مراجع عظام تقليد».


وابسته‌ها