بهجة الفقية؛ كتاب الصلاة

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
(تغییرمسیر از بهجه الفقیه)
پرش به: ناوبری، جستجو
بهجه الفقیه
NUR00053J1.jpg
پدیدآوران بهجت، محمدتقی (نویسنده)
ناشر شفق
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1424 ق
چاپ 1
موضوع فقه جعفری - قرن 14
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏183‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏ب‎‏9‎‏ب‎‏9
کتابخوان مشاهده

بهجة الفقية؛ كتاب الصلاة تقريرات درس خارج فقه مرحوم آيت‌الله محمدتقى بهجت فومنى و جلد اول از موسوعه فقهى است كه به نگارش درآمده و در آن احكام و فروعات فقهى مقدمات نماز به صورت مبسوط بيان شده است. چاپ اول اين كتاب حاوى 528 صفحه مى‌باشد و توسط دفتر وى، در سال 1382 انتشار يافته‌است. منابع فقهى و روايى مورد استناد، در پاورقى كتاب معرفى شده و در پايان، فهرستى تفصيلى از موضوعات آن ارائه گرديده است.

ساختار

كتاب با استفاده از ادله اربعه (كتاب، سنت، عقل و اجماع) و به شيوه فقه استدلالى به نگارش درآمده و حاوى 5 مقدمه از مقدمات نماز مى‌باشد كه در هر مقدمه آن فصول متعددى گنجانده شده است.

گزارش محتوا

اين جلد مربوط به مقدمات نماز است و در آن احكام و شرايط اعداد نماز، اوقات نماز، قبله، لباس نمازگزار و مكان مصلى بيان شده است. در ابتدا اعداد نمازهاى واجب و مستحب يوميه و پس از آن اوقات آنها و احكام وقت نمازهاآمده است. در ادامه احكام قبله و حكم جهل به قبله و تكليف مكلف براى پيدا كردن قبله بررسى گرديده وپس از آن، احكام مربوط به لباس نمازگزار از قبيل غصبى نبودن لباس، جنس لباس و پاک بودن لباس از انواع نجاسات تبيين شده و استثناهاى لباس نمازگزار با استفاده از ادله شرعى بيان گرديده است.

مؤلف در همين قسمت احكام پوشش در نماز به ويژه ستر عورت در مورد زنان و مردان را به بحث گذاشته است. در بخش‌هاى پايانى نيز، احكام مربوط به مكان نمازگزار اعم از غصبى نبودن مكان و نجس نبودن آن مورد بحث قرار گرفته و احكام نماز خواندن در مقابر و حمام بيان شده است.